منطقه 22 در یک نگاه1 min read

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

منطقه چیتگر تهران واقع در شمال غربی شهر تهران، با 5881 هکتار وسعت دارد (طبق پهنه بندی مصوب سال 1391) به دلیل تاریخچه توسعه ، ویژگی های خاص طبیعی و موقعیت خود در پهنه پایتخت ، به عنوان منطقه ای مستعد وقطب گردشگری شناخته شده و چشم انداز آینده آن بر این اساس استوار شده است.

به لحاظ پیشینه ،تاریخچه توسعه این محدوده به دهه چهل شمسی و اشارات طرح جامع شهرتهران به این منطقه باز می گردد در اصل منطقه 22 تهران به لحاظ دارا بودن امکانات بالقوه و بالفعل زیست محیطی و تنوع ساختار زمین از یک سو و بکر بودن قسمت اعظم آن از سوی دیگر ، و در شرایطی که سایر نقاط شهر تهران از تراکم و معماری غیر استاندارد رنج می برند از دیر باز مورد توجه شهر سازان و کار شناسان امور شهری قرار داشته است.
جدای از تاریخچه پیدایش منطقه ۲۲ منطقه  غرب تهران یا چیتگر دارای مشخصات عام و خاصی است که در این بخش به کوتاهی به آن پرداخته می شود:

دسترسی ها


منطقه ۲۲ به وسیله راه های اصلی احاطه شده است، آزادراه شهید فهمیده (تهران – کرج) در جنوب ، بزرگراه شهید خرازی در شمال، بزرگراه آزادگان در غرب و همچنین بزرگراه شهید همدانی در میانه این منطقه،‌امکان تردد های پر حجم روزانه بین شهری و بین استانی را فراهم می کنند، رشد روزافزون ساخت و ساز ها و آینده تجاری-تفریحی این منطقه اقتضا می کند که این چنین دسترسی هایی را در خود و در کنار خود جای دهد. گذشته از محورهای مواصلاتی عادی و مخصوص خودرو، قطار بین شهری تهران – کرج – گلشهر – هشتگرد نیز به موازات بزرگراه تهران – کرج از جنوب منطقه ۲۲ می گذرد، این خط راه آهن در محدوده منطقه 22 دارای چهار ایستگاه استادیوم آزادی، پارک چیتگر، ایران خودرو و وردآورد می باشد و امکان عبور و مرور بدون ترافیک و در بالاترین حجم ممکنه را بین کلانشهرهای کرج و تهران فراهم می سازد.

گستره فضای سبز


منطقه ۲۲ از ابتدا به عنوان ریه تنفسی تهران در نظر گرفته و معرفی شده است، در دوره های مختلف مدیریتی شهرداری تهران، توجه به حفظ و ارتقای کیفیت و کمیت فضای سبز منطقه ۲۲ یکی از برنامه های اصلی درباره این منطقه از کلانشهر تهران بوده است، این مهم در دسترس نبود مگر با وجود مبناهای طبیعی و دست ساخته فضای سبز شهری در این منطقه. پارک جنگلی چیتگر،‌ مجتمع بازار بزرگ ایران (ایران مال)،‌ مجموعه باغ ملی گیاه شناسی، پارک جنگلی لتمال کن و پارک جنگلی خرگوش دره از جمله این پتانسیل ها هستند.
بیشتر درباره پارک جنگلی چیتگر
بیشتر درباره باغ ملی گیاه شناسی

اماکن شاخص


هر ساختار شهری ماندگار و در حال پیشرفت نیاز به هویت  منحصر به فرد خود دارد، گرچه این هویت، جزئی از کل محسوب می گردد،‌اما همواره نیاز به تفکیک ماهوی و بصری آن از دیگر نقاط یک شهر احساس می شود. از این جهت منطقه ۲۲ را می توان یکی از مناطقی دانست که با وجود ساختار جوان خود و در ایتدای راه، دارای عناصری است که هویت آن را تشکیل می دهند. جدای از ماهیت تجاری – مسکونی منطقه، این بخش از تهران مکان های شاخصی را در خود جای داده است که هر یک به تنهایی می توانند هویت یک شهر را تحت تاثیر خود قرار دهند. در بخش قبل اندکی درباره فضای سبز منطقه گفتگو شد بنابراین از تکرار دوباره آن خودداری می کنیم. اما ذکر موارد زیر در باب این شاخص ها ضروری به نظر می رسد:

ایران مال

مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی
مجموعه تفریحی آبشار تهران
دریاچه شهدای خلیج فارس
بوستان جوانمردان

مجموعه تجاری تفریحی هزار و یک شهر 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *