برای سرمایه گذاری خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

content
خلاصه محتوا:
5/5
سوالی که اغلب پرسیده می‌شود این است که برای سرمایه‌گذاری خرید آپارتمان بهتر است یا زمین؟پاسخ این سوال بستگی به شرایط و موقعیت شما دارد که در این مقاله بررسی میکنیم. خرید زمین و آپارتمان با وجود اینکه جزو دسته‌بندی سرمایه‌گذاری در ملک است، دارای تفاوت‌های عمده‌ای می‌باشند. معمولا افرادی که سرمایه‌گذاری در زمین انجام می‌دهند، باید بدانند که سودآوری طولانی مدتی دارد و نیازمند صبوری است.اما با سرمایه‌گذاری در آپارتمان به نسبت در مدت زمان کمتری به سود می‌رسید دراین مقاله به این سوال پاسخ داده شده است با ما همراه باشید .

فرتاک Wiki

زمان مطالعه: 7 دقیقه

زمان مطالعه: 7 دقیقه

برای سرمایه گذاری خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

یکی از سوالاتی که اغلب پرسیده می‌شود این است که برای سرمایه‌گذاری خرید آپارتمان بهتر است یا زمین؟ پاسخ این سوال بستگی به شرایط و موقعیت شما دارد. همچنین انتظاراتی که از سرمایه‌گذاری دارید نیز بر این موضوع موثر است.

ما در این مقاله به بررسی مزایا و معایب خرید زمین و آپارتمان، نکات مهم حین خرید و مقایسه روند قیمت زمین و آپارتمان طی 10 سال گذشته پرداخته‌ایم که مخاطب براساس این اطلاعات بتواند تصمیم درستی اتخاذ کند.

این مقاله توسط کارشناسان فرتاک ارائه شده است که به شما در انتخاب تعاونی مسکن مناسب برای سرمایه‌گذاری کمک کند.

تفاوت سرمایه‌گذاری در زمین و آپارتمان

تفاوت سرمایه‌گذاری در زمین و آپارتمان

خرید زمین و آپارتمان با وجود اینکه جزو دسته‌بندی سرمایه‌گذاری در ملک است، دارای تفاوت‌های عمده‌ای می‌باشند. معمولا افرادی که سرمایه‌گذاری در زمین انجام می‌دهند، باید بدانند که سودآوری طولانی مدتی دارد و نیازمند صبوری است.

اما با سرمایه‌گذاری در آپارتمان به نسبت در مدت زمان کمتری به سود می‌رسید.

از آنجاییکه ارزش زمین تحت تاثیر فاکتورهای زیادی قرار دارد، سرمایه‌گذاری در زمین ریسک بالاتری دارد. اما شما با خرید آپارتمان، علاوه بر افزایش ارزش آن می‌توانید واحد را اجاره دهید و از این طریق کسب درآمد داشته باشید. در خرید واحد آپارتمانی شما می‌توانید آن را به راحتی بفروشید.

مزایای سرمایه‌گذاری در خرید زمین

سرمایه‌گذاری از جمله اموری است که امروزه در زمینه‌های مختلف انجام می‌شود. خرید زمین یکی از موارد بسیار حائز اهمیت برای سرمایه‌گذاری است که دارای مزایای زیادی می‌باشد. در این قسمت به بررسی مزایای آن می‌پردازیم:

1-بازده سود طولانی مدت: اغلب زمین در طولانی‌مدت می‌تواند رشد چشم‌گیری داشته باشد. زیرا به منظورهای ساخت‌وساز، شهرسازی، رفع نیاز مسکن و… به مرور ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

2-دارای انعطاف در کاربری: شما با خرید زمین می‌توانید از آن به منظورهای مختلفی استفاده کنید. به طور مثال یک زمین را می‌توانید در صورت داشتن شرایط مناسب به زمین کشاورزی تبدیل کنید. یا اینکه زمین را برای ساخت‌وساز و یا در زمینه تجاری مورد استفاده قرار دهید.

3-افزایش امنیت و رفاه بیشتر: اغلب افرادی که سرمایه لازم برای خرید آپارتمان ندارند، می‌توانند نسبت به خرید زمین اقدام کنند و سرمایه خود را حفظ کرده و به مرور سرمایه خود را افزایش دهند.

با توجه به موارد مزایای فوق، می‌توانید با در نظر گرفتن شرایطی که دارید نسبت به خرید زمین اقدام نماید.

معایب سرمایه‌گذاری در خرید زمین

در قسمت فوق مزایای سرمایه‌گذاری در خرید زمین را مورد بررسی قرار دادیم. اما این امر دارای معایبی نیز می‌باشد که بهتر است قبل از اقدام به خرید زمین نسبت به معایب آن اطلاعات کافی داشته باشید.

معایب سرمایه‌گذاری در زمین به شرح زیر است:

1-وجود ریسک در بازار: معمولا تغییرات بازار، تورم و… تاثیر زیادی بر روی ارزش زمین دارند و ممکن است بعد از مدتی ارزش آن کمتر یا بیشتر شود. به همین جهت در سرمایه‌گذاری زمین، نیازمند صبر و زمان زیادی هستیم.

2-وجود هزینه‌های جانبی: شما با خرید زمین باید هزینه‌های جانبی و اضافی دیگری همانند؛ عوارض شهرداری، مالیات و… را پرداخت نمایید.

3-سخت بودن فروش: بهتر است که زمان خرید زمین به این نکته توجه داشته باشید که یک زمین کوچک را خریداری نمایید. زیرا زمین‌هایی با متراژ بالا به سختی فروش می‌روند.

اکنون با دانستن مزایا و معایبی که در بالا به آن اشاره شد، به خوبی می‌دانید که جهت سرمایه‌گذاری، خرید زمین بهتر است یا خیر؟ همچنین در صورتی که شرایط مناسبی داشتید می‌توانید یک زمین را خریداری کرده و به عنوان یک سرمایه برای آینده نگهدارید.

مزایای سرمایه‌گذاری در خرید آپارتمان

مزایای سرمایه‌گذاری در خرید آپارتمان

در حالت کلی سرمایه‌گذاری یک امر مهم و پرسود است. خرید آپارتمان نیز نوعی از سرمایه‌گذاری در ملک است که مزایای بسیاری دارد. در این قسمت به شرح مزایای آن می‌پردازیم:

1-داشتن درآمد ثابت: شما با خرید آپارتمان می‌توانید آن را اجاره دهید و از این طریق درآمدی ثابت داشته باشید.

2-وجود ثبات: سرمایه‌گذاری در بازار بورس و طلا تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد و دارای نوسان و ریسک بالایی است اما سرمایه‌گذاری در آپارتمان دارای یک روال ثابت و پایداری دارد که به مرور زمان سیر صعودی دارد.

3-وجود تنوع در آپارتمان: در صورتی که قصد خرید آپارتمان داشته باشید، تنوع زیادی از نظر منطقه، متراژ و… وجود دارد. شما با توجه به مقدار سرمایه‌ای که دارید می‌توانید بهترین گزینه را خریداری نمایید.

4-کنترل سرمایه: با خرید آپارتمان می‌توانید از هدر رفت سرمایه خود جلوگیری کرده و آن را مدیریت و کنترل کنید.

سرمایه‌گذاری در حوزه خرید آپارتمان مزایای بسیار بیشتری دارد. شما می‌توانید با خرید آپارتمان هم سرمایه خود را حفظ کرده‌ هم از آن کسب درآمد نمایید.

معایب سرمایه‌گذاری در خرید آپارتمان

انجام سرمایه‌گذاری در زمینه خرید آپارتمان دارای معایبی نیز می‌باشد. با داشتن آگاهی از این معایب و شناخت راه‌حل آن‌ها می‌توانید سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید.

از جمله معایب سرمایه‌گذاری در خرید آپارتمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

   

   • تحت تاثیر بازار مسکن

   • نیازمند نظارت دائمی و تعمیر و نگهداری

   • مدیریت کردن قراردادهای اجاره

   • سکون قیمت به دلیل قدیمی شدن

   • دارای هزینه‌های جانبی همانند؛ مالیات، بیمه و…

  علاوه بر موارد فوق، خرید آپارتمان نیازمند هزینه زیادی است و ممکن است بسیاری از افراد نتوانند نسبت به خرید اقدام نمایند. البته امروزه شیوه پیش‌خرید آپارتمان به یکی از روش‌های متداول تبدیل شده است. در این صورت شما می‌توانید پیش‌خرید آپارتمان را با میزان سرمایه کمتر انجام دهید و هزینه را در طول دوره ساخت به صورت اقساطی بپردازید.

  توجه به این موارد و اطلاعات به شما کمک می‌کند با آگاهی بیشتری نسبت به خرید آپارتمان برای سرمایه‌گذاری اقدام نمایید.

  انتخاب زمین یا آپارتمان برای سرمایه‌گذاری

  چگونگی انتخاب زمین یا آپارتمان برای سرمایه‌گذاری

  در حالت کلی انتخاب زمین یا آپارتمان برای سرمایه‌گذاری با توجه به هدف خرید، میزان سرمایه، زمان و… تعیین می‌شود. در این قسمت مواردی را ذکر می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا بتوانید بین زمین و آپارتمان گزینه مناسب‌تر را انتخاب کنید:

  1-هدف از خرید: در صورتی که قصد دارید علاوه بر سرمایه‌گذاری یک سرپناه نیز داشته باشید، قطعا خرید آپارتمان برای شما بسیار مناسب‌تر است. با خرید آپارتمان شما هم ارزش سرمایه خود را حفظ می‌کنید هم یک خانه و سرپناه دارید.

  2-مدت زمان سرمایه‌گذاری: همانطور که اشاره کردیم قیمت زمین در طولانی مدت سود بهتری دارد. اما در کوتاه مدت ممکن است حتی متضرر شوید. در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری کوتاه مدت دارید، توصیه می‌شود که آپارتمان بخرید.

   زیرا طی مدت کوتاه نیز می‌توانید آن را اجاره دهید و منبع درآمد خوبی باشد. همچنین در کوتاه مدت سودآوری خوبی دارد.

  3-میزان سرمایه: به طور معمول قیمت خرید آپارتمان بیشتر از زمین است. شما می‌توانید با سرمایه کمتری زمین خریداری نموده و برای مدت زمان طولانی نگهداری کنید.

  4-هزینه ساخت‌وساز: در صورتی که زمین خریداری کنید نیازمند هزینه و سرمایه بیشتری برای ساخت‌وساز هستید. اما با خرید آپارتمان، شما بدون صرف هزینه اضافی یک خانه و سرپناه دارید.

  7-زمان کافی: خرید زمین علاوه بر داشتن هزینه‌های اضافی برای ساخت، نیازمند زمان و برنامه‌ریزی دقیق جهت ساخت است. اما آپارتمان آماده بوده و شما می‌توانید به محض خرید از آن استفاده کنید یا اجاره دهید.

  8-هزینه نگهداری: با خرید زمین شما موظف هستید تمام هزینه‌های نگهداری را به تنهایی تقبل کنید. اما در واحدهای آپارتمانی تمامی هزینه‌ها بین افراد تقسیم می‌شود.

  با توجه به مواردی که در این قسمت شرح دادیم، متوجه شدید که خرید واحد آپارتمانی می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب باشد.

  نکات مهم برای انتخاب زمین و آپارتمان برای سرمایه‌گذاری

  نکات مهم برای انتخاب زمین و آپارتمان برای سرمایه‌گذاری

   با بررسی موارد مزایا و معایب، شما اطلاعات کاملی به دست آوردید تا در زمان خرید آپارتمان و زمین برای سرمایه‌گذاری دچار مشکل نشوید. در ادامه به بررسی نکات مهمی  برای انتخاب خرید زمین و آپارتمان برای سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.

  از جمله نکات حائز اهمیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1-انتخاب موقعیت مناسب: یکی از موارد بسیار مهم، موقعیت و لوکیشن است که باید حین انتخاب آن دقت نمایید. معمولا قیمت ملک در مرحله اول به مکان آن بستگی دارد. از این رو توصیه می‌شود که در انتخاب لوکیشن بسیار حساس باشید.

  2-نکات حقوقی: قبل از خرید به مسائل و موارد حقوقی توجه داشته باشید. بررسی شرایط حقوقی همانند؛ دارایی، شهرداری و… این مسئله را برای شما روشن می‌کند.

  3-توجه به مسیرهای دسترسی: حین خرید زمین و آپارتمان توجه داشته باشید که موقعیت مد نظر به مسیرهای اصلی، امکانات رفاهی و… دسترسی داشته باشد.

  4-توجه به قدمت آپارتمان: در صورتی که تمایل به خرید آپارتمان دارید، بهتر است که به قدمت و سن آن توجه داشته باشید. در صورتی که قدیمی باشد نیازمند تغییرات و تعمیرات زیادی است که بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر است.

  5-بررسی وضعیت ملک: زمین و خانه را از این نظر که تحت رهن باشد یا نباشد، مورد بررسی قرار دهید. دارا بودن گواهی و سند پایان کار نیز از موارد مهم است.

  حین انتخاب زمین و آپارتمان برای سرمایه‌گذاری بهتر است که به نکات و موارد فوق توجه داشته باشید تا انتخابی درست و با سودآوری بالا داشته باشید.

  برای سرمایه گذاری خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟
  تفاوت سرمایه‌گذاری درخرید زمین و خریدآپارتمان mobile

  مقایسه روند قیمت زمین و آپارتمان در 10 سال گذشته

  با توجه به شرایط اقتصادی ایران قیمت زمین و آپارتمان هر روزه افزایش می‌یابد. طبق آخرین آمار ارائه شده از طرف مرکز آمار، قیمت هر مترمربع زمین و خانه قدیمی و کلنگی حدود 175 درصد افزایش داشته است.

  این آمار برای روند قیمت آپارتمان‌ها کمتر تاثیرگذار بوده و قیمت هر مترمربع آپارتمان، رشد 110 درصدی داشته است.

   با توجه به این آمار به راحتی متوجه می‌شوید که قیمت‌ فروش زمین بسیار بیشتر از آپارتمان بوده است.

  براساس آمار قیمت 1 مترمربع از واحد آپارتمانی در استان تهران حداقل 4 و حداکثر 74 میلیون تومان بوده است که شاهد رشدی 22.7 درصدی به نسبت سال گذشته بوده‌ایم. همچنین میانگین قیمت زمین بین 5 تا 96 میلیون بوده که سیر صعودی بسیار شدیدی را تجربه کرده‌ایم.

  با توجه به نمودار قیمت‌ها طی 10 سال گذشته این نکته را متوجه می‌شویم که بعد از سال 1391  یک رکود طولانی‌مدت قیمت مسکن را تجربه کرده‌ایم. قیمت خانه طی این مسیر یک روند ثابت نداشته و رو به افزایش بوده است.

  تا قبل از سال 1395 حتی با کاهش تورم، قیمت ملک کاهش نیافته و همچنان روند صعودی خود را طی کرده است. مابین سال‌های 1392 تا 1395 نسبت به سال‌های قبل‌تر شاهد رشد کمتری در قیمت‌‌ها بوده‌ایم.

  در پایان سال 1401 و سال 1402 قیمت آپارتمان در تهران به قیمتی حدود 45 میلیون تومان برای هر مترمربع رسیده است که با توجه به آمار رشد بسیار سرسام‌آوری می‌باشد.

  با توجه به مطالب فوق متوجه شدیم که روند افزایش قیمت زمین بیشتر از آپارتمان است. اما نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشیم این است که شما با خرید آپارتمان می‌توانید علاوه بر سرمایه‌گذاری، آن را اجاره یا رهن دهید و از این طریق نیز کسب درآمد نمایید.

   

  از طرفی اگر شما سرمایه لازم برای خرید آپارتمان را نداشته باشید. می‌توانید آپارتمان و خانه خود رابه صورت قسطی پیش خرید کنید. در این شرایط سرمایه شما حتی بعد از آماده شده واحد نیز افزایش می‌یابد.  

  امتیاز کاربران:

  5/5

  فهرست مطالب

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شماره تماس‌های ما

  از ساعت 8:00 الی 18:00
  روز سال ۲۴*۳۶۰ ساعت روز در
  • 021-46127729
  • 021-46147943
  • 021-46147967
  • 021-46147907
  • 021-46147885
  همیشه در دسترس