معرفی شهرک راه آهن منطقه 22

content
خلاصه محتوا:
5/5
شهرک راه آهن منطقه 22 تهران با دارا بودن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان، محبوبیت زیادی در بین ساکنین و بازدیدکنندگان دارد. شهرک راه آهن از جمله محله‌های زیبا و خوش مسیرترین مناطق غرب تهران است که دسترسی آسان به بزرگراه‌های همت، حکیم و آزادگان دارد. در این منطقه شهرک‌های متعددی وجود دارند از جمله: شهرک دانشگاه صنعتی شریف، شهرک کوهستان، شهرک نسیم، شهرک نگین غرب و شهرک چیتگر.وسعت بالای این محله و وجود بهترین مراکز تفریحی و خدماتی، آن را به محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری در ملک نیز تبدیل کرده است.

فرتاک Wiki

زمان مطالعه: 9 دقیقه

زمان مطالعه: 9 دقیقه

یکی از مناطق بسیار محبوب تهران منطقه 22 است. این منطقه با وجود تازه‌ساز بودن به دلیل برخورداری از امکانات رفاهی و گردشگری فراوان، نسبت به سایر مناطق تهران توجه بسیاری را به خود جلب نموده است.

منطقه 22 شامل شهرک‌های متعددی از جمله: شهرک راه آهن (گلستان)، شهرک دانشگاه صنعتی شریف، شهرک کوهستان، شهرک نسیم، شهرک نگین غرب، شهرک چیتگر و… است.

شهرک راه آهن منطقه 22 تهران، جزو زیباترین و خوش مسیرترین محله‌های غربی تهران است. قرارگیری در کنار بزرگ‌ترین معابر غرب تهران مانند: بزرگراه‌های همت، حکیم و آزادگان باعث شده است که دسترسی به این محله بسیار سهل و آسان باشد.

این مقاله توسط تعاونی فرتاک آماده شده است و در آن به معرفی شهرک راه آهن در منطقه 22 تهران و تمام نکاتی که درباره این منطقه وجود دارد، پرداخته شده است.

 اگر شما هم جزو افرادی هستید که به منظور سکونت یا مسافرت، قصد آشنایی با این منطقه از تهران دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شهرک راه آهن کجاست؟

شهرک راه آهن کجاست؟

همانطور که پیش‌تر گفته شد، شهرک راه آهن جزو شهرک‌های زیبا در منطقه 22 تهران است که به دلیل تازه تاسیس بودن و امکانات فراوان، گوی سبقت را از دیگر مناطق ربوده است.

شهرک راه آهن از شمال به بزرگراه خرازی، از شرق به بزرگراه آزادگان، از جنوب به بزرگراه همدانی و از غرب به دریاچه چیتگر منتهی می‌شود.

 این شهرک در مجاورت محله‌های؛ زیبادشت، دهکده المپیک، شهر زیبا، شهران، کوهک، چیتگر، پیکان شهر و سرو آزاد قرار دارد.

وسعت بالای این محله و وجود بهترین مراکز تفریحی و خدماتی، آن را به محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری در ملک نیز تبدیل کرده است.

در مقایسه با دیگر مناطق تهران، این شهرک جزو معدود شهرک‌هایی است که هنوز از لحاظ تراکم جمعیت از عدد بالایی برخوردار نیست. این موضوع باعث شده است که این شهرک جزو مناطق خلوت‌تر و با امکانات بیشتر، تهران قرار گیرد.

ولی از آنجایی که تعداد پروژه‌های نیمه تمام و درحال ساخت در آن بسیار است، افزایش جمعیت در این شهرک به سرعت در حال گسترش است.

این شهرک به دلیل موقعیت مکانی بسیار عالی و قرارگیری در کنار رشته کوه‌های البرز و پارک چیتگر از آب و هوای بسیار مناسبی برخوردار است.

جالب است بدانید که شهرک راه آهن به شهرک گلستان نیز معروف است. گلستان نام یکی از محلات شهرک راه آهن است و در مواردی نام دیگر این شهرک، شهرک گلستان است.

 اما با وجود اینکه چند سالی از تغییر نام این محله می‌گذرد، همچنان غالب مردم این محله را با نام قدیمی آن می‌شناسند.

محلات شهرک راه آهن

محلات شهرک راه آهن

ممکن است بسیاری از افراد اطلاع نداشته باشند که شهرک راه آهن منطقه 22 خود شامل 3 محله جدا از هم می‌باشد. این محلات شامل: گلستان، قائم و هوانیروز است که گلستان محله شرقی، قائم محله غربی و هوانیروز محله جنوبی را شامل می‌شود.

 • محله گلستان: اصرار بر تغییر نام کامل شهرک راه آهن به گلستان موجب، سردرگمی اهالی این منطقه و همچنین کسانی خواهد شد که قصد دارند به این محله بروند.
 • محله قائم: محله قائم، محله غربی، این شهرک محسوب می‌شود. این محله از جنوب با بلوار امیرکبیر و ساحل دریاچه چیتگر، از شمال با بزرگراه خرازی و از غرب با بلوار دریاچه محدود شده است.

مهم‌ترین معابر و اماکن شهرک راه آهن در محله قائم قرار گرفته است. بلوار کاشان، میدان موج، بلوار موج و بلوار دریاچه از جمله خیابان‌های معروف این محله هستند.

 • محله هوانیروز: این محله واقع در جنوب شهرک راه آهن است و از جنوب با خیابان نسیم شانزدهم غربی و بزرگراه همدانی، از غرب با ساحل دریاچه چیتگر و مرکز خرید بام‌لند، از شرق با بزرگراه آزادگان و از شمال با بلوار امیرکبیر محدود شده است.

مراکز خرید معروف تهران از جمله: تهران مال، طوبی، خرید پوشاک اسلامی و هلیکوپترسازی در این محله قرار گرفته است.

امکانات و جاذبه‌های گردشگری شهرک راه آهن

امکانات و جاذبه‌های گردشگری شهرک راه آهن

می‌توانیم، دهه 80 را اوج تاسیس طرح‌های تفریحی و خدماتی در این منطقه بدانیم. هر منطقه از تهران را در نظر بگیریم به نسبت میزان توسعه و شرایط محیطی که دارد از امکانات رفاهی و گردشگری متنوعی برخوردار است.

شهرک راه آهن یکی از محله‌های است که شرایط و امکانات رفاهی بسیار متنوعی را دارا است.

به دلیل ساخت‌و‌ساز انبوه قیمت زمین در این منطقه رشد خوبی کرد، به اندازه‌ای که در حال حاضر قیمت برج‌های این منطقه از دیگر مناطق اطراف دریاچه و بوستان چیتگر بالاتر است. از بارز‌ترین امکانات این شهرک می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • دریاچه چیتگر: دریاچه چیتگر که به دریاچه شهدای خلیج فارس تغییر نام داده است، از جمله شاخص‌ترین و بارز‌ترین جاذبه‌های این منطقه و حتی کل تهران به حساب می‌آید.

مساحت این دریاچه حدود 130 هکتار است که فضای دور تا دور آن تا 120 هکتار مجموعه‌های تفریحی ساخته شده است. این محل از پرطرفدار‌ترین جاذبه‌هایی است که در طول روز جمعیت زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

 • پارک جنگلی چیتگر: یکی دیگر از جاذبه‌های شهرک راه آهن، پارک جنگلی چیتگر است که با مساحت 950 هکتاری بزرگترین و معروف‌ترین بوستان‌های شهر تهران به حساب می‌آید.

این پارک دارای دو فاز 1 و 2 یا بخش شرقی و غربی است. در فاز 1 این بوستان، پیست دوچرخه‌سواری به طول 6 کیلومتر وجود دارد. همچنین در فاز 2 این پارک امکاناتی همچون؛ آلاچیق، سرویس بهداشتی، بوفه، پارکینگ، رستوران و… قرار گرفته است.

 • آبشار تهران: آبشار تهران یکی دیگر از جاذبه‌هایی است که در شمال این شهرک واقع شده است که به وسیله مصالح طبیعی همانند؛ سنگ و چوب ساخته شده است.

مقدار شیب این آبشار به گونه‌ای است که همه افراد در همه سنین و توان بدنی به راحتی بتوانند، در این مکان پیاده‌روی کنند.

این آبشار به شکل طبقه طبقه می‌باشد که در چیدمان آن از باغ‌های سنتی ایرانی الهام گرفته شده است. هر طبقه دارای؛ آلاچیق، فضای سبز و برکه‌ای متفاوت با طبقه‌های دیگر است. لازم است توجه داشته باشید که آبشار تهران از 12 شب تا 6 صبح بسته است.

جدای از موارد ذکر شده، امکانات رفاهی و تفریحی بیشتری در منطقه راه آهن وجود دارد. این امکانات شامل: مراکز خرید، مجموعه‌های ورزشی، مراکز درمانی، پارک‌ها، رستوران‌ها و … است.

هرکدام از این مراکز جزو بهترین‌ها و پرطرفدار‌ترین‌ها در نوع خود هستند. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با امکانات شهرک راه آهن در منطقه 22، از برترین این مجموعه‌ها نام می‌بریم.

بهترین مراکز خرید در شهرک راه آهن

بهترین مراکز خرید در شهرک راه آهن

در شهرک راه آهن مراکز خرید زیادی وجود دارد که از هایپر مارکت‌های متنوع گرفته تا فروشگاه‌های فروش موبایل و لوازم جانبی و سالن زیبایی و رستوران و… را شامل می‌شود. از جمله این مراکز خرید می‌توان موارد زیر را نام برد:

مرکز خرید طوبی (در بلوار کوهک)

مرکز خرید طوبی دارای وسعت بسیار زیادی است که برای ساعت‌ها گشت‌وگذار و خرید مناسب است. پاساژ‌های این مرکز خرید اجناس و وسایل مختلفی را ارائه می‌کنند که تقریبا می‌توانند در جهت رفع تمامی نیاز‌های شما استفاده شوند.

مرکز خرید مالمون (در خیابان امیرکبیر نبش بلوار کاج)

مرکز خرید مالمون با وسعت 16000 مترمربع، دارای 4 طبقه پارکینگ، 3 طبقه تجاری، 4 طبقه اداری و در مجموع 11 طبقه است. به علاوه در فضای باز این مرکز خرید رستوران و کافی‌شاپ نیز طراحی شده است.

مرکز خرید باران (در میدان اتریش)

مرکز خرید باران در خیابان بنفشه، شامل تعداد زیادی فروشگاه باکیفیت بالا و مطلوب است.

 این مرکز یکی از با اصالت‌ترین و باسابقه‌ترین مراکز تجاری شهرک راه آهن است که معمولا در ساعات خاصی باز است. قیمت مناسب کالا، علی‌الخصوص در زمینه کیف و کفش یکی از محاسن این مرکز خرید است.

مجتمع تجاری تفریحی تهران مال

این پروژه تجاری دارای 600 واحد تجاری، 3000 واحد پارکینگ سر پوشیده، 13000 متر مربع هایپر مارکت، 7000 متر شهر بازی سر پوشیده، 2 سالن سینمای سه بعدی، 2 رستوران و 18 فست فود است.

 از دیگر امکانات تهران مال می‌توان به؛ سسیتم ساختمان هوشمند، سالن ورزش، وای فای و…. اشاره کرد.

برترین مراکز درمانی شهرک راه آهن

برترین مراکز درمانی شهرک راه آهن

دسترسی سریع و آسان به مراکز درمانی برای مواقع ضروری، یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های مناطق مناسب جهت سکونت محسوب می‌شود. در شهرک راه آهن، مراکز درمانی مجهز بسیاری وجود دارد که در این بخش به معرفی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم:

درمانگاه ولیعصر (در ابتدای بلوار کوهک)

درمانگاه ولیعصر بزرگترین و معتبرترین درمانگاه واقع در منطقه 22 است که به صورت اختصاصی برای نیرو‌های مسلح و سپاه پاسداران احداث شده است.

 این درمانگاه مجهز به؛ آزمایشگاه، سی‌تی اسکن، فیزیوتراپی، رادیولوژی، داروخانه، سونوگرافی، نوار مغز، اورتوپدی و… است.

درمانگاه شبانه‌روزی گلستان غرب (در بلوار کاج)

درمانگاه گلستان غرب در بافت ویلایی شهرک راه آهن واقع شده است و امکاناتی نظیر: ارائه خدمات درمانی، آزمایشگاه، مراقبت‌های خانواده، مشاوره بارداری و…. را شامل می‌شود. این درمانگاه به صورت شبانه‌روزی در دسترس است.

درمانگاه اقاقیا (در بلوار کاج)

درمانگاه اقاقیا، یکی از مجهزترین درمانگاه‌ها در منطقه 22 می‌باشد. تمامی خدمات در این درمانگاه با بالاترین کیفیت ارائه می‌شود. اقاقیا از بروز‌ترین تجهیزات پزشکی و درمانی استفاده می‌کند.

درمانگاه شبانه‌روزی تختی( در بلوار گلفام)

از دیگر درمانگاه‌های این منطقه می‌توان به، درمانگاه تختی اشاره کرد. خدمات این درمانگاه شامل: پزشک عمومی، اطفال، زنان، مامایی، دندانپزشکی، ارتوپد، واکسناسیون، تزریقات، داروخانه و… می‌شود.

درمانگاه نسیم ( در بلوار هاشم زاده)

درمانگاه نسیم، در خیابان کاج و تقاطع هاشم زاده قرار گرفته و جزو کلینیک‌های شبانه‌روزی شهرک راه آهن است. این کلینیک در تمامی زمینه‌‌های تخصصی پزشکی، در حال ارائه خدمت است.

مراکز فرهنگی شهرک راه آهن

مراکز فرهنگی شهرک راه آهن

فرهنگ‌سراها ساختمان‌هایی هستند که نهاد‌های فرهنگی گوناگونی در آن فعالیت دارند. این مراکز اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند که شامل؛ زمینه‌سازی برای شکوفایی استعداد‌های فردی و گروهی، ایجاد روحیه شاد در بین مردم، غنی‌سازی اوقات فراغت، تقویت هویت فرهنگی شهروندان، تقویت روحیه تعاون و همکاری و… می‌شود.

مراکز فرهنگی متعددی در شهرک راه آهن منطقه 22 وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

مجموعه فرهنگی امام علی

این مجتمع در سال 1390 به صورت رسمی در شهرک راه آهن افتتاح شد. مجموعه فرهنگی امام علی در 7 طبقه ساخته شده است و شامل: معاونت فرهنگی _ اجتماعی شهرداری منطقه22، مرکز جامع علمی کاربردی، آمفی تئاتر، کتابخانه، رستوران روباز، پارکینگ و… می‌باشد.

فرهنگ‌سرای امیرکبیر

خانه فرهنگ امیرکبیر در سال 1379 تاسیس شد که در کنار خود یک کتابخانه پرمخاطب به نام کتابخانه شیخ مفید را دارا است. در حال حاضر این فرهنگ‌سرا با هدف ارائه خدمات فرهنگی، آموزشی و هنری مشغول به فعالیت در زمینه‌های مختلفی است.

از جمله حوزه‌های فعالیت، فرهنگسرای امیرکبیر می‌توان به؛ اجرای نمایش‌های کودک و بزرگسال، برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی هنری، تور‌های گردشگری، دوره‌های مختلف آموزشی و… اشاره کرد.

کتابخانه پرتو

کتابخانه پرتو در سال 1383 با مساحت 200 مترمربع در 1 طبقه، زیر نظر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران احداث شده است.

 این کتابخانه در زمینه؛ برگزاری مسابقات قصه‌خوانی، مقاله‌نویسی، کتاب‌خوانی، برگذاری جشن‌های مذهبی، کلاس‌های آموزشی علوم قرآنی، اجرای تور‌های مسافرتی، مقاله‌نویسی، نمایش فیلم و… فعالیت دارد.

خانه آبی

خانه آبی، کتابخانه مجهز شهرک راه آهن است که در زمینه؛ ارائه کتاب، لوازم‌التحریر، فعالیت‌های هنری و تولید و فروش محصولات کودک فعالیت می‌کند. این مرکز امکان خرید آنلاین را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده است.

مجهز‌ترین مراکز ورزشی شهرک راه آهن

مجهز‌ترین مراکز ورزشی شهرک راه آهن

امروزه با توجه به افزایش علاقه و اشتیاق افراد علی‌الخصوص نسل جوان به ورزش، وجود مراکز ورزشی یکی از آیتم‌های ضروری در هر منطقه‌ای است.

شهرک راه آهن نیز از این قاعده مستثنی نبوده و علاوه بر مراکز تجاری و تفریحی، از مراکز ورزشی مجهز و به‌روز، بی‌بهره نیست. از جمله مراکز ورزشی این شهرک که افراد برای پرکردن اوقات فراغت و تخلیه انرژی می‌توانند به آن مراجعه کنند، شامل موارد زیر است:

مجموعه ورزشی غدیر ناجا

این مجموعه همانطور که از نامش پیدا است متعلق به نیروی انتظامی می‌باشد که در منطقه 22 و شهرک راه آهن تاسیس شده است.

 این مرکز دارای سالن‌های ورزش چند منظوره برای ورزش‌های توپی، استخر، خدمات ماساز، سونای خشک و بخار، فروشگاه لوازم ورزشی است. همچنین کلاس‌های آموزشی نظیر؛ تیراندازی با کمان و پینگ‌پنگ در این مکان برگزار می‌شود.

مجموعه ورزشی پردیسان نور

مجموعه ورزشی پردیسان نور جزو بزرگ‌ترین و کامل‌ترین پروژه‌های منطقه 22 است که در انتهای بلوار امیر کبیر احداث شده است.

 از امکانات این مجموعه می‌توان به؛ استخر آب درمانی، حمام سنتی، تونل مه، سونا خشک، سونا بخار، جکوزی، ماساژ و… اشاره کرد.

مجموعه ورزشی امیرکبیر

مجموعه ورزشی امیرکبیر دارای امکاناتی چون؛ آب درمانی، سونا و جکوزی، استخر سر پوشیده، باشگاه بدنسازی، سالن ورزش‌های هوازی و رزمی است.

از جمله دیگر امکانات این مجموعه می‌توان به؛ برگزاری دوره‌‌های آموزشی خصوصی و نیمه خصوصی به افراد مبتدی تا حرفه‌ای در زمینه‌های زیر اشاره کرد:

 • شنا
 • آب درمانی و فیزیوتراپی در آب
 • رشته‌های رزمی مانند تکواندو، کاراته، وشو، آیکیدو …
 • ورزش‌های هوازی نظیر ایروبیک، یوگا، پیلاتس، تی آر ایکس و…

همچنین این مجموعه، دارای سانس‌های اختصاصی است که خدمات ویژه‌ای ارائه می‌کند.

مجموعه ورزشی الزهرا

مجموعه ورزشی الزهرا، از سال 1385 در منطقه 22 تهران و شهرک راه آهن افتتاح شد. این مجموعه در رشته‌هایی نظیر؛ کاراته، کونگ فو، بدنسازی، ایروبیک، ژیمناستیک، پیلاتس، یوگا، والیبال، بسکتبال و حرکات اصلاحی در یک سالن چند منظوره مختص به رشته‌های توپی و رزمی مشغول به فعالیت است.

مجموعه ورزشی کاج

این مجموعه تنها مجموعه ورزشی vip در غرب تهران است که شامل سالن‌های مجزا برای آقایان و بانوان می‌باشد. مجموعه ورزشی کاج همه روزه از ساعت 6 الی 24 و در زمینه‌های: فیتنس، آیروفیت، تی‌آر‌ایکس، زومبا، فیتنس کودکان، یوگا پیلاتس، کراس فیت، کیک‌بوکسینگ و… مشغول فعالیت می‌باشد.

همچنین این مجموعه دارای؛ خانه کودک، سالن ماساژ، دستگاه ems و دستگاه بادی کامپوزیشن، برای آنالیز کلی ترکیبات بدن است.

امتیاز کاربران:

5/5

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس‌های ما

از ساعت 8:00 الی 18:00
روز سال ۲۴*۳۶۰ ساعت روز در
 • 021-46127729
 • 021-46147943
 • 021-46147967
 • 021-46147907
 • 021-46147885
همیشه در دسترس