حق کمیسیون در سرمایه گذاری املاک چگونه محاسبه میشود؟

content
خلاصه محتوا:
5/5
به دستمزدی که بنگاه‌های معاملاتی بر اساس قوانین تصویب شده از سوی اتحادیه، بایستی از طرفین معامله دریافت کنند، حق کمیسیون گفته می‌شود.دراین مقاله با درنظر گرفتن تعیین بر اساس ماده 64 قانون مالیات‌های مستقیم: با توجه به این قانون، ارزش معاملاتی موضوع این قانون در سال اول معادل 2 درصد میانگین قیمت روز منطقه محاسبه می‌شود.تعیین قیمت ساختمان با توجه به مصالح - تعیین قیمت اراضی با توجه به نوع کاربری - موقعیت جغرافیایی و....به نحوه ی حق کمیسیون در سرمایه گذاری املاک چگونه محاسبه میشود؟ پاسخ دادیم با ما همراه باشید.

فرتاک Wiki

زمان مطالعه: 3 دقیقه

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سرمایه‌گذاری در املاک از جمله روش‌هایی است که می‌تواند در آینده برای افراد سودآوری بالایی در پی داشته باشد. البته این مدل سرمایه‌گذاری نیازمند داشتن آگاهی و دانش مورد نیاز در این حوزه می‌باشد.

برای اینکه بتوانید سرمایه گذاری در املاک پرسود و مطمئنی داشته باشید بایستی با یکسری مباحث همچون، حق کمیسیون در سرمایه‌گذاری املاک آشنایی کافی داشته باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی تخصصی‌تر حق کمیسیون در سرمایه‌گذاری املاک و….. بپردازیم.

حق کمیسیون در سرمایه‌گذاری املاک چیست؟

حق کمیسیون در سرمایه‌گذاری املاک چیست؟

به دستمزدی که بنگاه‌های معاملاتی بر اساس قوانین تصویب شده از سوی اتحادیه، بایستی از طرفین معامله دریافت کنند، حق کمیسیون گفته می‌شود.

مشاورین املاک نیز مانند دیگر مشاغل در تمامی معاملاتی که انجام می‌دهند دستمزدی دارند که باید پرداخت شود که تعیین درصد این حق کمیسیون بر عهده اتحادیه می‌باشد.

گاها شاهد هستیم که که مشاورین املاک بر اساس مبلغ تعیین شده، توسط اتحادیه عمل نمی‌کنند و مبلغی بیشتر یا مبلغ مورد نظر خود را اعمال می‌کنند.

آگاهی از نحوه تعیین حق کمیسیون و قوانینی که در این زمینه وجود دارد می‌تواند به شما در پیشگیری از مشکلاتی هر چند کوچک در این زمینه کمک کند.

حق کمیسیون در سرمایه‌گذاری املاک چیست؟

حق کمیسیون در سرمایه‌گذاری املاک چیست؟

در ادامه اینکه حق کمیسیون در سرمایه‌گذاری املاک به چه صورت است لازم است که آشنایی کافی در زمینه نحوه تعیین حق کمیسیون در سرمایه گذاری املاک داشته باشید. نحوه تعیین حق کمیسیون در سرمایه‌گذاری املاک به شرح زیر است:

  1. تعیین نرخ خدمات مشاورین املاک بر اساس درصدی از ارزش معاملات املاک
  2. تعیین بر اساس ماده 64 قانون مالیات‌های مستقیم:  با توجه به این قانون، ارزش معاملاتی موضوع این قانون در سال اول معادل 2 درصد میانگین قیمت روز منطقه محاسبه می‌شود.
  3. تعیین قیمت ساختمان با توجه به مصالح
  4. تعیین قیمت اراضی با توجه به نوع کاربری و موقعیت جغرافیایی

در معاملاتی که ارزش آنها زیر 500 میلیون تومان است در واقع نیم درصد از ارزش هر معامله یعنی 25 درصد توسط خریدار و 25 درصد توسط فروشنده بایستی تحت عنوان کمیسیون به مشاورین املاک پرداخت شود.

در صورتی که ارزش معاملات بالاتر از این مبلغ باشد مشاورین املاک حق دریافت 25 صدم درصد بیشتر بر این نرخ کمیسون املاک را دارند.

البته 9 درصد مالیات نیز توسط دو طرف قرارداد، به عنوان حق کمیسیون به مشاورین املاک بایستی پرداخت شود.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای خرید ‌و ‌فروش

تعیین نرخ حق کمیسیون مشاورین املاک به صورت سالانه و از طرف اتحادیه مشاورین املاک محاسبه می‌شود.

حق کمیسیون خرید و فروش ملک در سال 1402 برای تمامی املاک تجاری، اداری و مسکونی یکسان می‌باشد.

در جدیدترین ابلاغیه اتحادیه، نرخ خدمات کارمزد دریافتی برای مبایعه نامه‌ها به صورت تک نرخی و تا حدی ساده‌سازی شده است.

با توجه مواردی که ذکر شد در تمامی قراردادها، پرداخت حق کمیسیون معادل 5% ارزش معاملات ملک است که 25% برعهده خریدار و 25% بر عهده فروشنده می‌باشد، البته به این حق کمیسیون 9% مالیات بر ارزش افزوده نیز تعلق می‌گیرد.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای اجاره ملک

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای اجاره ملک

در قراردادهای اجاره ملک مشاورین املاک می‌توانند مبلغ 25% اجاره بها را ماهیانه به عنوان حق کمیسیون دریافت کنند.

در صورتی که در قرارداد هیچ مبلغی به عنوان رهن یا پول پیش درج نشده باشد، موجر در ازای دریافت اجاره بها ماهیانه ملک خود را در اختیار مستاجر قرار دهد.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن ملک

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک برای رهن ملک

حق کمیسیون در این گونه معاملات به این صورت است که در ابتدا بایستی مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کرد. بدین شیوه که هر 1 میلیون تومان در عدد 30 ضرب شده و سپس 25 درصد عدد به دست آمده، همچنین 9 درصد مالیات نیز به مشاورین املاک پرداخت می‌شود.

حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد

زمانی فسخ قرارداد صورت می‌گیرد که به هر دلیلی طرفین معامله، تمایلی به ادامه قرارداد نداشته باشند و بخواهند که قرارداد را فسخ کنند. حق کمیسیون مشاورین املاک همچنان پا برجا بوده و طرفین معامله نمی‌توانند ادعایی در این زمینه برای عدم پرداخت داشته باشند. در واقع پس از عقد قرارداد، هرگونه تغییر در اصل قرارداد یا هزینه‌های احتمالی، دلیلی برای پس گرفتن مبلغ حق کمیسیون نیست.

امتیاز کاربران:

5/5

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس‌های ما

از ساعت 8:00 الی 18:00
روز سال ۲۴*۳۶۰ ساعت روز در
  • 021-46127729
  • 021-46147943
  • 021-46147967
  • 021-46147907
  • 021-46147885
همیشه در دسترس