شرکت ساختمانی, فرتاک
برج خلیفه دبی

بلندترین برج های جهان در2022
5 (1)

بلندترین برج دنیا لقبی است که تنها سازه های خاص با معماری متفاوت از آن بهره مند هستند، در صدر بلندترین برج ها نام برج خلیفه می درخشد.

برج خلیفه دبی
بلندترین برج دنیا

برج خلیفه یا برج دبی (به عربی: برج خليفة) آسمان‌خراشی در شهر دبی امارات متحدهٔ عربی است. این برج با ۱۶۳ طبقهٔ قابل استفاده و ۸۲۸ متر بلندی، هم‌اکنون بلندترین سازه و آسمان‌خراش ساخته شده به دست انسان است. ساخت این برج، از ژانویهٔ ۲۰۰۴ آغاز شد و در روز چهارم ژانویهٔ ۲۰۱۰ گشایش یافت.

برج خلیفه در ابتدا با نام «برج دبی» شناخته می‌شد اما در روز افتتاحیه توسط محمد بن راشد آل مکتوم، نام آن به افتخار حاکم امارات، خلیفه بن زاید آل نهیان، به «برج خلیفه» تغییر کرد.

برج خلیفه دارای بیش از هزار واحد آپارتمان، ۴۹ طبقه اداری، ۴ استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان است. همچنین هتل آرمانی با ۱۶۰ اتاق به طراحی جورجیو آرمانی در طبقات اولیهٔ برج واقع است.

طراحی این برج اثر شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز، مریل (SOM) و ادرین اسمیت با الهام از معماری اسلامی، طبیعت صحرا و گل هایمنوکالیس است.

برج جده، واقع در عربستان

برج جده (به عربی: برج جده) که قبلاً با نام برج پادشاهی(برج المملكة)نیز شناخته می‌شد آسمان‌خراش ۱۶۷ طبقه به ارتفاع ۱٫۰۰۰ متر، با کاربری اداری، تجاری، هتل و مسکونی است، که در شهر جده در عربستان سعودی ساخته می‌شود. پروژه ساخت این آسمان‌خراش ماه آوریل ۲۰۱۳ آغاز گردید و قرار بود در سال ۲۰۲۰ تکمیل و افتتاح گردد که در پی دستگیری ولید بن طلال آل‌سعود (مالک کینگدم هولدینگ کمپانی) به‌همراه رئیس هیئت مدیره گروه سعودی بن لادن به دلیل دستگیری‌ها به اتهام فساد در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ ناتمام مانده است.

برج جده
برج جده عربستان

پروژه احداث این برج در مجموع معادل ۱٫۲۳ میلیارد دلار هزینه دربردارد، که این بخش، تنها فاز نخست از پروژه‌ای ۲۰ میلیارد دلاری، تحت عنوان شهر المملکه می‌باشد، که در بخش شمالی جده و در کرانه دریای سرخ مستقر خواهد شد. وظیفه جابجایی کسانی که در این بنا سکونت دارند را ۵۹ آسانسور بر عهده خواهند گرفت.

برج جده با ارتفاعی معادل یک کیلومتر، به عنوان بلندترین سازه و ساختمان جهان شناخته خواهد شد. این برج در حدود ۲۰۰ متر از برج خلیفه امارات (بلندترین سازه کنونی) نیز بلندتر خواهد بود.

معمار این سازه ادرین اسمیت، پیمانکار اصلی گروه سعودی بن لادن و مالکین برج المملکه؛ کنسرسیوم به رهبری ولید بن طلال،با مشارکت شرکت‌های کینگدم هولدینگ کمپانی، اعمار و گروه سعودی بن لادن می‌باشد.

مجتمع Merdeka PNB 118، واقع در کوالالامپور

Merdeka 118 یک مجتمع چند منظوره است که در 19 هکتار زمین در حال ساخت می باشد. ساخت این پروژه در سه مرحله انجام خواهد شد. Merdeka دارای مساحت ناخالص حدود 292000 متر مربع می باشد. این برج با یک هندسه پیچیده و با کاربری اداری و هتل دارای 118 طبقه است و مقر اصلی یکی از شرکت های برتر سرمایه گذاری در مالزی به نام Permodalan Nasional Berhad (PNB) خواهد بود. این ساختمان با ارتفاع بیش از 635 متر، بلندترین ساختمان در مالزی خواهد بود و همچنین در میان ده بلندترین ساختمانهای جهان قرار خواهد گرفت. Merdeka 118 دارای 83 طبقه فضای اداری خواهد بود، در حالی که هتل لوکس Pak Hyatt در طبقات بالایی برج قرار گرفته و دارای حدود 250 اتاق و سوئیت می باشد، و به گونه ای طراحی شده اند که بهترین ویو را به خط آسمان و چشم اندازهای بی نظیر شهر داشته باشند. این هتل تقریباً 1850 متر مربع فضا برای جلسات و کنفرانس ها و رویدادها اختصاص داده است.

برج PNB118

Evergrande IFC واقع در چین

در حال حاضر در چین در دست‌ساخت است و قرار است در سال 2021 به اتمام برسد. پیش‌بینی می‌شود تا ارتفاع نهایی 518 متر برسد و در کل از 112 طبقه تشکیل شود.این برج توسط Gensler طراحی‌شده است، و ساخت‌وساز در سال 2016 آغاز شد

برج اورگرند

مرکز گرینلند واقع در چین

در حال حاضر در شیان چین در حال ساخت است. طراحی‌شده است تا در صورت تکمیل به 501 متر ارتفاع برسد و بیش از 106 طبقه کار کند. ساخت‌وساز در سال 2019 آغاز شد و در حال حاضر تاریخ تکمیل تخمینی مشخص نشده است.

برج گرینلند

مرکز ووهان گرینلند واقع در ووهان

در حال حاضر در ووهان چین در حال ساخت است. کار در سال 2012 آغازشده اما از سال 2016 متوقف شده است. در صورت تکمیل شدن ، ارتفاع آن 476 متر خواهد بود.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم مشاوره