نکات مهم پیش فروش آپارتمان

content
خلاصه محتوا:
5/5
در زمان پیش‌‌خرید و پیش‌فروش، ملک آماده نیست و صرفا طبق تعهدات موجود در قرارداد، نسبت به پیش‌فروش اقدام می‌شود. به همین دلیل داشتن توجه به قرارداد و تضمین اجرای تعهدات از موارد مهم است.توجه به نکات و موارد مهم در پیش فروش آپارتمان منجر به بهبود پروسه سرمایه‌گذاری در آپارتمان می‌شود. در این مقاله به بررسی نکات مهم پیش فروش آپارتمان پرداخته شده است. در ادامه با ما باشید و از قوانین پیش فروش آپارتمان، نکات مهم در عقد قرارداد و جریمه‌های معمول در قوانین پیش فروش آپارتمان به صورت تخصصی مطلع شوید.این مقاله توسط تیم کارشناسی تعاونی فرتاک جمع‌آوری شده است

فرتاک Wiki

زمان مطالعه: 4 دقیقه

زمان مطالعه: 4 دقیقه

امر خرید و فروش از جمله موارد مهمی است که اگر از آن آگاهی و اطلاع نداشته باشید، ممکن است دچار خسارت و ضرر زیادی شوید. یکی از گزینه‌های مهم در این زمینه، پیش‌فروش آپارتمان است که قوانین مربوط به خود را دارد.

از آنجاییکه در زمان پیش‌‌خرید و پیش‌فروش، ملک آماده نیست و صرفا طبق تعهدات موجود در قرارداد، نسبت به پیش‌فروش اقدام می‌شود. به همین دلیل داشتن توجه به قرارداد و تضمین اجرای تعهدات از موارد مهم است.

این مقاله توسط تیم کارشناسی تعاونی فرتاک جمع‌آوری شده است که در آن به بررسی نکات مهم پیش‌فروش آپارتمان، مشخصات آپارتمان در قرارداد پیش‌فروش و… پرداخته می‌شود. پس در ادامه با ما همراه باشید.

نکات مهم پیش فروش آپارتمان

در زمان پیش‌خرید آپارتمان، شخص خریدار هیچ امکانی برای دیدن و مشاهده آن ندارد. به همین جهت توصیه می‌شود که تمامی نکات مهم پیش‌فروش آپارتمان را به صورت جزئی از نظر بگذرانید. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم:

قوانین پیش‌فروش آپارتمان

قوانین پیش‌فروش آپارتمان

در قسمت قوانین تصویب شده برای پیش‌فروش آپارتمان، به صورت واضح به تعهد شخص فروشنده، نسبت به ساخت و کامل کردن واحدهای آپارتمانی، طبق مشخصات موجود در قرارداد، اشاره شده است.

براساس این قوانین، آپارتمان باید در زمان مقرر به خریدار تحویل داده شود. همچنین شیوه پرداخت هزینه نیز بهتر است طبق قرارداد انجام گیرد. در صورت رعایت نکردن جزئیات، امکان فسخ و یا درخواست خسارت وجود دارد.

جزئیاتی که باید در قرارداد قید شوند به شرح زیر است:

مشخصات طرفین همانند هویت، شماره، آدرس و… به صورت دقیق با اصل مدرک تطبیق داده شود.

همچنین قید اینکه آیا پیش‌فروشنده حق انتقال و فروش ملک را دارد؟، این شخص صاحب ملک است یا پیمانکار؟ این موارد را می‌توانید از طریق بررسی کردن مدارک و قراردادهای بین صاحب ملک و پیمانکار تشخیص داد.

بهتر است که قرارداد ساخت، مشارکت، شیوه تقسیم ملک و… به طور کامل بررسی شود تا در نهایت موجب ایجاد ابهام و دردسر نشود.

نکات مهم قرارداد پیش‌فروش آپارتمان

نکات مهم قرارداد پیش‌فروش آپارتمان

از نکات مهم در قرارداد پیش‌فروش آپارتمان، زمان آماده شدن و تحویل واحد است. شخص سازنده باید زمان تحویل را به صورت قطعی تعیین کند و در قرارداد بنویسد.

اغلب قراردادهای غیررسمی، که در دفتر مشاور املاک تنظیم می‌شود معتبر نیست. به همین جهت شخص فروشنده، باید قرارداد رسمی تنظیم کند و در دفتر رسمی ثبت نماید.

یکی دیگر از نکات مهم، در نظر داشتن خسارت در صورت انجام ندادن جزئیات قرارداد است. به طور مثال اگر آپارتمان در زمان مقرر آماده نشود، پیش‌فروشنده موظف است که ضررکرد شخص مقابل را پرداخت نماید.

همچنین اگر شخص خریدار، اقساط را دیرتر از زمان معین پرداخت کند، فروشنده می‌تواند زمان تحویل پروژه را به تاخیر بیندازد. وجود تاخیر غیرمعقول می‌تواند موجب فسخ قرارداد نیز شود.

نکات مهم در نوشتن قرارداد پیش‌فروش آپارتمان

همانطور که اشاره کردیم، در معاملات پیش‌خرید آپارتمان هنوز کامل نشده است. به همین دلیل امکان مشاهده جزئیات برای خریدار وجود ندارد. از این رو در قرارداد مشخصات کامل آپارتمان با جزئیات کامل باید ذکر شود.

نوشتن این مشخصات به شرح زیر است:

  • تمامی مشخصات از جمله: موقعیت دقیق مکانی، تعداد طبقات و واحدها، طبقه و واحد، متراژ ملک،اتاق‌ها، پارکینگ و انباری، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی ،ذکر جزئیات دیزاین و دکور،کابینت و کمد، درب و پنجره، شیرآلات و… باید در متن قرار داد نوشته شود.
  • زمان دقیق تحویل ملک نیز باید مشخص شود تا فرد خریدار بتواند براساس آن اقساط را پرداخت نماید.
  • شیوه تسویه حساب، نوع پرداخت نقدی یا قسطی، زمان دقیق پرداخت اقساط و… نیز از مواردی هستند که باید در قرارداد قید شوند.

 با ذکر این جزئیات در متن قرارداد، از به وجود آمدن هرگونه ابهام جلوگیری می‌کنید و معامله پرسودی را انجام می‌دهید.

موارد مهم برای ذکر در قرارداد پیش‌فروش آپارتمان

در متن قرارداد پیش‌فروش آپارتمان باید موارد مهم و اساسی به صورت دقیق ذکر شوند. از جمله این مشخصات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-مشخصات دقیق طرفین: این مشخصات هویتی باید براساس مدارک شناسایی نوشته شود که هیچگونه خللی نداشته باشد.

2موقعیت مکانی آپارتمان: آدرس دقیق ملک، کدپستی و پلاک نیز باید در متن قرارداد نوشته شوند.

3-مشخصات ساختمان: در این مورد تمامی جزئیات ساختمان از جمله مساحت، طبقه، واحد، پارکینگ، آسانسور و…باید به طور کامل و دقیق ذکر شود.

4-شیوه پرداخت اقساط: معمولا به صورت نقدی یا اقساطی می‌توانید نسبت به پرداخت اقدام نمایید. پرداخت اقساطی نیز براساس زمان تحویل پروژه مشخص می‌شود.

7-زمان تحویل آپارتمان: پیش‌فروشنده زمان دقیق تحویل ملک را باید تعیین کند و در قرارداد قید شود. تا خریدار بتواند برطبق آن برنامه‌ریزی نماید.        

می‌توان در متن قرارداد قید کرد که، در صورت انجام نشدن هریک از موارد فوق، هر یک از طرفین می‌تواند قرارداد را فسخ نماید و یا درخواست خسارت کند. از این رو، برای انجام یک معامله موفق، بهتر است که به نکات مهم پیش‌فروش آپارتمان دقت کنید.

جریمه‌های معمول در قوانین پیش‌فروش آپارتمان

جریمه‌های معمول در قوانین پیش‌فروش آپارتمان

در صورتی که شخص فروشنده، در زمان مشخص شده نتواند پروژه را آماده کرده و تحویل دهد، باید جریمه پرداخت کند. همچنین در صورتی که شخص فروشنده، سند را در موعد معین آماده نکند، هر روز باید یک هزارم مبلغ از قرارداد را پرداخت کند.

در صورتی که مساحت ملک کمتر از میزان مشخص شده باشد، مقدار تفاوت برطبق نرخ معامله به خریدار پرداخت می‌شود. اگر ملک تا حد 5 درصد در مساحت تفاوت داشته باشد، هیچ‌یک از طرفین نمی‌توانند قرارداد را فسخ کنند. اما اگر بیش از 5% باشد، خریدار حق فسخ معامله را دارد.

در لیست قوانین پیش‌فروش آپارتمان، خریدار به علت‌های متعددی می‌تواند قرارداد را فسخ کند. تحت این شرایط خسارت با کارشناسی مشخص می‌شود که فروشنده نسبت به پرداخت آن اقدام نماید.

امتیاز کاربران:

5/5

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس‌های ما

از ساعت 8:00 الی 18:00
روز سال ۲۴*۳۶۰ ساعت روز در
  • 021-46127729
  • 021-46147943
  • 021-46147967
  • 021-46147907
  • 021-46147885
همیشه در دسترس