میزان سرمایه ورودی برای پیش خرید آپارتمان چقدر است؟

content
خلاصه محتوا:
5/5
با توجه به اینکه در سال‌های اخیر قیمت آپارتمان بسیار بالا رفته است در مقابل به دلیل کاهش قدرت خرید اشخاص در این روند، پیش‌خرید آپارتمان رونق چشمگیری داشته است. رای پیش‌خرید آپارتمان نیاز به سرمایه لازم به میزان کم‌تری نسبت به بازار است. برای خرید آپارتمان آماده سرمایه بیشتری نیاز است و شخص باید هزینه بیشتری را پرداخت کند. از طرفی اشخاصی هستند که پول کافی برای خرید خانه آماده را دارند اما ترجیح می‌دهند که از طریق پیش‌خرید کردن آپارتمان متراژ خانه را افزایش دهند. همچنین کسانی هستند که سرمایه بالایی دارند و با پیش‌خرید کردن چند واحد آپارتمان می‌توانند در هنگام فروش آن سود کلانی را به دست آورند.

فرتاک Wiki

زمان مطالعه: 6 دقیقه

زمان مطالعه: 6 دقیقه

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر قیمت آپارتمان بسیار بالا رفته است در مقابل به دلیل کاهش قدرت خرید اشخاص در این روند، پیش‌خرید آپارتمان رونق چشمگیری داشته است. یکی از علت‌های اصلی این رشد در پیش‌خرید، وجود قیمت ارزان آن می‌باشد.

علاوه بر قیمت پایین در این شیوه خرید آپارتمان، پرداخت اقساطی از دیگر دلایل محبوبیت پیش‌خرید آپارتمان محسوب می‌شود. میزان سرمایه ورودی برای پیش‌خرید آپارتمان به گونه‌ای است که حتی اقشار سطح پایین و متوسط جامعه نیز می‌توانند از آن بهره برده و صاحب‌خانه شوند.

در ادامه این مطلب با ما باشید تا به صورت دقیق‌تری به بررسی میزان سرمایه ورودی برای پیش‌خرید آپارتمان و دیگر موضوعات مربوط به آن بپردازیم.

مزایای پیش فروش آپارتمان

مزایای پیش فروش آپارتمان

یکی از دلایل محبوبیت پیش‌فروش آپارتمان، قیمت آن است. قیمت پیش‌فروش آپارتمان نسبت به ساختمان‌های آماده کم‌تر است و این زمینه‌ای برای رشد آن محسوب می‌شود.

با پیش‌فروش آپارتمان خریداران می‌توانند به میزان 10 تا 30 درصد ملک را با قیمت ارزان‌تر از بازار خریداری کنند. علاوه بر این کاهش قیمت، بخش زیادی از قیمت خانه را خریدار می‌تواند به صورت اقساط پرداخت نماید. یعنی قسمتی از هزینه خانه به صورت نقد از خریدار در ابتدای کار اخذ می‌شود که معمولا هزینه زمین است.

سپس مابقی هزینه‌های ساخت‌وساز توسط فروشنده تعیین و به صورت اقساط ماهیانه مشخص شده و به خریدار اعلام می‌گردد. بدیهی است که این روش پرداخت برای خریدار بهتر و امکان خانه‌دار شدن وی را راحت‌تر فراهم می‌کند.

در هنگام خرید خانه آماده، خریدار باید حداکثر ظرف 2 ماه بر اساس توافقی که با فروشنده داشته است، مبلغ را پرداخت نماید. این در حالی است که پرداخت هزینه در پیش‌فروش آپارتمان به شیوه اقساط انجام می‌شود. این اقدام موجب می‌شود تا اشخاص قدرت خرید بیشتری داشته باشند.

میزان سرمایه ورودی برای پیش خرید آپارتمان چقدر است؟
میزان سرمایه برای پیش فروش آپارتمان

سرمایه لازم برای پیش‌خرید آپارتمان

پیش‌خرید آپارتمان در اصل یکی از بهترین فرصت‌ها جهت خانه‌دار شدن اشخاصی محسوب می‌شود که سرمایه اندکی دارند. در واقع این افراد با میزان سرمایه‌ای که دارند قادر نیستند یک آپارتمان یا ساختمان آماده را خریداری کنند.

به همین جهت با همان مقدار پولی که دارند می‌توانند از طریق پیش‌خرید آپارتمان صاحب خانه شوند.

 برای پیش‌خرید آپارتمان نیاز به سرمایه لازم به میزان کم‌تری نسبت به بازار است. برای خرید آپارتمان آماده سرمایه بیشتری نیاز است و شخص باید هزینه بیشتری را پرداخت کند.

از طرفی اشخاصی هستند که پول کافی برای خرید خانه آماده را دارند اما ترجیح می‌دهند که از طریق پیش‌خرید کردن آپارتمان متراژ خانه را افزایش دهند. همچنین کسانی هستند که سرمایه بالایی دارند و با پیش‌خرید کردن چند واحد آپارتمان می‌توانند در هنگام فروش آن سود کلانی را به دست آورند.

ممکن است شخص سرمایه لازم جهت خرید خانه در یک منطقه‌ با آب‌وهوای مناسب را نداشته باشد. در این صورت شخص ترجیح می‌دهد که در یک منطقه خوش آب‌وهوا به صورت پیش‌خرید، صاحب خانه شود.

در واقع مبلغی که شما بابت پیش‌خرید آپارتمان می‌دهید یک نوع سرمایه‌گذاری میان مدت و بلند مدت محسوب می‌شود. در این نوع سرمایه‌گذاری شما با فروش آپارتمان خود سرمایه خود را چندین برابر می‌کنید.

عوامل مؤثر ‌بر قیمت پیش فروش آپارتمان

عوامل مؤثر ‌بر قیمت پیش فروش آپارتمان

برای مشخص کردن قیمت پیش‌فروش آپارتمان عوامل مختلفی مؤثر هستند. آب‌وهوا و موقعیت جغرافیایی یکی از عواملی است که به موجب آن قیمت‌های پیش‌فروش آپارتمان متغیر می‌گردد.

هرچه‌قدر یک آپارتمان در منطقه‌ای خوش‌ آب‌وهواتری باشد، قیمت پیش‌فروش آن نیز بالاتر خواهد بود.

وجود اماکن تفریحی و گردشگری نیز به نوبه‌ خود در قیمت‌گذاری نرخ پیش‌فروش آپارتمان تأثیر دارند. این اماکن به دلیل تولید ثروت و بالا بردن وضعیت مالی در منطقه مورد نظر موجب می‌شوند تا قیمت زمین و املاک در آنجا رونق بگیرد.

علاوه بر این هرچه امکانات یک منطقه بالاتر و بهتر باشد، قیمت پیش‌فروش آپارتمان در آن بالاتر خواهد بود.

میزان تورم و وضعیت صعود و رکود در بازار می‌تواند، تأثیر مستقیمی بر قیمت پیش‌فروش آپارتمان بگذارد. هنگامی که بازار در رکود نسبی است شما می‌توانید پیش‌خرید آپارتمان انجام دهید و در زمان سیر صعودی بازار دست به پیش‌فروش آن بزنید و سود خوبی را نصیب خود کنید.

هنگامی که شما در منطقه‌ای با ویژگی‌های عالی سرمایه‌گذاری کرده باشید و سپس اقدام به پیش‌فروش آپارتمان ‌نمایید می‌توانید سود بالایی را عاید خود کنید.

در ادامه میزان متراژ آپارتمان یکی از دیگر فاکتورهایی است که در مشخص کردن قیمت آن تأثیرگذار است. هرچه متراژ یک خانه بیشتر باشد به طبع آن مقدار قیمت نیز بالاتر می‌رود. 

منطقه 22 تهران یکی از مناطق نمونه و نوظهوری است که با توجه به آب‌وهوای مناسب، امکانات بی‌نظیر و موقعیت‌های گردشگری فراوان جزو بهترین مناطق جهت پیش‌خرید و پیش‌فروش آپارتمان محسوب می‌شود.

در این منطقه به دلیل سرمایه‌گذاری‌های زیادی، پیش‌خرید و پیش‌فروش‌های آپارتمان بالایی صورت گرفته است که سودهای بسیار خوبی را برای طرفین معامله رقم زده است.

نحوه پیش‌خرید آپارتمان

نحوه پیش خرید آپارتمان

همان‌گونه که قبل‌تر هم گفته شد در پیش‌خرید آپارتمان، خریدار ابتدا مقداری از قیمت خانه را به صورت نقد پرداخت می‌کند. سپس هزینه‌های بعدی را به شیوه اقساط در طول تکمیل کردن خانه پرداخت می‌نماید.

در خرید خانه به این شیوه، خریدار می‌تواند در جریان روند ساخت‌وساز قرار بگیرد و از نزدیک میزان پیشرفت پروژه را مشاهده کند. در پایان کار پروژه وقتی که ساختمان تکمیل شد، کلیه اقساط ملک نیز توسط پیش‌خریدار پرداخت می‌شوند.

سپس با اخذ تأییدیه نهایی از جانب مهندس ناظر و انجام تعهدات طرفین، مرحله انتقال سند رسمی به نام ‌خریدار انجام می‌شود.

قوانین مهم در پیش فروش آپارتمان

در سال 1389 قوانین پیش‌فروش آپارتمان تدوین و تصویب شد که بر طبق آن باید تمامی مشخصات معامله و ویژگی‌های ساختمان در سند درج شود. در ادامه به بیان قوانین مهمی که در پیش‌فروش آپارتمان وجود دارند، پرداخته‌ایم:

1-امکانات واحد مورد نظر: درج این اطلاعات شامل شماره واحد، مساحت آن، تعداد اتاق‌ها، پارکینگ و انباری است.

مشخصات فنی و معماری مانند؛ تعداد واحدها، کل ساختمان، نوع کاربری و موقعیت ساختمان از جمله مواردی هستند که بایستی به درستی ذکر شوند.

همچنین نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی، نوع مصالح به کار برده شده در داخل و بیرون ساختمان و هرگونه امکانات دیگری که می‌تواند در قیمت‌گذاری مؤثر باشد می‌بایست در سند قید شود.

2-مشخص کردن قیمت: قیمت آپارتمان باید به طور دقیق مشخص شود و همچنین تعداد اقساط و نحوه پرداخت آنها بر طبق توافق طرفین در سند ذکر شود.

 در صورتی که روند ساخت‌وساز بر طبق قرارداد پیش نرفت، پیش‌خریدار می‌تواند پرداخت اقساط حال حاضر را در زمانی انجام دهد که از پیشرفت اجرای ساختمان‌سازی مطمئن شده باشد.

این در حالی است که حداقل 10 درصد قیمت کل، همزمان با تنظیم سند رسمی به فروشنده پرداخت می‌شود.

زمانی که اقساط توسط خریدار پرداخت نشوند، فروشنده آن را به دفتر اسناد رسمی گزارش کرده و مهلت یک ماهه جهت پرداخت می‌دهد. در صورت پرداخت نکردن اقساط، فروشنده می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

3-زمان تحویل ملک: زمان تحویل دادن آپارتمان یا هرگونه ملک باید دقیقا و به طور روشن در سند بیان شود. در اندک مواردی ممکن است فروشنده در زمان مقرر نتواند ساختمان را تحویل دهد.

 این موارد احتمالی را باید در سند به گونه‌ای قید کرد که فروشنده در صورت عدم انجام تعهدات، خسارت حاصله را متقبل شود.

4-متراژ واحد پیش‌فروش شدهاین قسمت از قراردادنیز همانند؛ دیگر بخش‌های آن می‌بایست روشن و شفاف درج شود. یعنی مساحت ملک باید به طور دقیق و همانگونه که هست در سند قید شود.

زمانی که متراژ ملک در ابتدا مشخص شده باشد، در پایان کار ملک مورد نظر طبق متراژ ذکر شده تحویل داده می‌شود. در غیر این صورت پیش‌خریدار می‌تواند بابت تخلف در متراژ به دفتر اسناد رسمی شکایت کند.

تعیین متراژ واحد پیش‌فروش شده

5-مشخص کردن وضعیت بیمهیکی از کارهایی که پیش‌فروشنده باید برعهده بگیرد، بیمه کردن قرارداد در برابر خسارات احتمالی است که ممکن است بر ساختمان وارد آید.

در صورتی که هزینه خسارات از مبلغ پرداختی بیمه بیشتر باشد، خود پیش‌فروشنده می‌بایست هزینه‌ها را متقبل شود.

6-حل اختلافات: در قوانین پیش‌فروش آپارتمان در مواقع لزوم مراجعه به هیأت داوران (داور منتخب پیش‌فروشنده و داور منتخب پیش‌خریدار و یک داور منتخب طرفین و در صورت نیاز داور دادگستری) پیش‌بینی شده است.

 حل اختلافات در زمینه پیش‌فروش آپارتمان تابع مقررات آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب است.

7-منتقل کردن سندبا اتمام پروژه ساختمانی طبق قرارداد نوشته شده، پس از تأیید مهندس ناظر و وصول کلیه مطالبات، پیش‌خریدار با ارائه مدارک مورد نیاز می‌تواند در دفتر اسناد رسمی درخواست انتقال سند را بدهد.

در صورتی که ظرف 10 روز پیش‌فروشنده جهت انتقال سند اقدامی انجام ندهد، دفترخانه اسناد به تنظیم سند رسمی به نام پیش‌خریدار اقدام می‌کند.

سپس اداره ثبت اسناد و املاک محل مورد نظر مؤظف خواهد بود ملک پیش‌فروش شده را برای تحویل به خریدار تفکیک نماید.

زمانی که انتقال رسمی سند واحد پیش‌فروش شده به همراه تمامی تعهدات طرفین انجام شد، قرارداد از اعتبار جاری ساقط شده و طرفین باید قرارداد را به دفترخانه نیز تحویل دهند.

در بالا به لیست قوانین مهم پیش فروش آپارتمان اشاره کردیم، شما در ادامه جهت مطالعه بیشتر و دقیق‌تر قوانین پیش فروش ساختمان اینجا کلیک کنید.

تعاونی فرتاک از جمله تعاونی‌های معتبری برای سرمایه گذاری است که با بهره‌گیری از تیمی حرفه‌ای و کارآزموده از مهندسین، پروژه های موفق زیادی را به انجام رسانده یا در حال ساخت دارد.

به دلیل کیفیت بالای خدماتی که این تعاونی ارائه می‌دهد، سرمایه‌گذاران می‌توانند بر اساس میزان سرمایه ورودی برای پیش‌خرید آپارتمان از این تعاونی اقدام نمایند.

این تعاونی با داشتن برنامه زمانبندی منظم همواره در تلاش است که پروژه‌های خود را در زمان تعیین شده و مقرر به خریداران تحویل نماید.

در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید، از طریق شماره‌های درج شده با تیم پشتیبانی تعاونی در ارتباط باشید.

امتیاز کاربران:

5/5

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس‌های ما

از ساعت 8:00 الی 18:00
روز سال ۲۴*۳۶۰ ساعت روز در
  • 021-46127729
  • 021-46147943
  • 021-46147967
  • 021-46147907
  • 021-46147885
همیشه در دسترس