شرکت ساختمانی, فرتاک

مهم ترین درس عاشورا که باید فارغ از هر دینی آنها را بدانید
0 (0)

اما چه درس مهمی از واقعه عاشورا باید یادبگیریم؟

به هر حال این اتفاق به حدی بزرگ و پر از نکته  است که هر کس می تواند از دریچه نگاه خود درس های متفاوتی از آن یاد بگیرد. من خودم علاقه زیادی به حادثه کربلا دارم و همیشه سعی می کنم با دیدی تازه به آن نگاه کنم و نکات خوبی از این اتفاق یاد بگیرم.

به نظر من ایام محرم تنها برای این نیست که برای امام حسین علیه السلام عزاداری کنیم یا فقط در مراسم های مختلف شرکت کنیم. البته عزاداری برای شهدای کربلا کار پسندیده ای است اما کافی نیست. دین اسلام و همه ادیان الهی همیشه توجه زیادی به موضوع تفکــــــر دارند‌.

به عبارت دیگر، این روزها بهترین زمان برای فکر کردن درباره این اتفاق و  یادگیری از مکتب عاشوراست تا این آموزه ها در زندگی مان پیاده کنیم و به موفقیت و سعادت بیش تر برسیم.

در داستان عاشورا انسان های بسیار بزرگی وجود دارند که می توانند الگوی بسیار خوبی برای ما باشند. در صدر این افراد امام حسین قرار دارد که مظهر شجاعت و ایستادگی است. درباره امام حسین علیه السلام مقالات زیادی نوشته شده و از جهات مختلف صفات بارز این شخصیت بزرگ مورد بحث قرار گرفته است؛ به همین دلیل من قصد دارم در این مقاله درباره یکی از یاران امام حسین صحبت کنم که به ما نشان داد که هیچ وقت برای تغییر دیر نیست.

حر بن ریاحی شخصیت مورد علاقه من است که درس  مهمی از این شخص یاد گرفتم. دوست دارم این نکته مهم را با شما در میان بگذارم.

در هر شرایطی که قرار دارید، شهامت تغییر را داشته باشید.

یکی از درس های عاشورا این است که هر کدام از ما شرایط خاص خودمان را داریم… شاید تعدادی از ما از شرایطمان راضی نباشیم. یا این که سال ها فکر کنیم مسیر درست را انتخاب کردیم اما یک روز به خودمان بیاییم ببینیم در مسیر اشتباه هستیم. در این حالت شاید بنا به دلایلی جرات تغییر زندگی مان را نداشته باشیم.

حر بن ریاحی زمانی که متوجه شد در مسیر اشتباه است با تمام وجود تغییر را پذیرفت. در حقیقت حر به همه یاد داد تا لحظه ای که نفس می کشیم می توانیم مسیر زندگی مان را عوض کنیم.

حر تا لحظات آخر در لشکر دشمن حضور داشت و به خوبی می دانست امام حسین و یارانش کشته خواهند شد اما آگاهانه  تصمیمی گرفت که باعث شد برای همیشه نامش در تاریخ بماند. بدون شک گرفتن این تصمیم در آن لحظات، بسیار سخت است اما حر نشان داد هیچ تغییری غیر ممکن نیست.

حر می دانست اگر به کمک امام حسین برود کشته خواهد شد اما وقتی دید حق با امام حسین علیه السلام است لحظه ای تعلل نکرد و مسیر زندگی اش را عوض کرد. تصمیمی که به ما روش زندگی درست را یاد می دهد‌… و این درس بسیار مهمی از واقعه عاشوراست :

هر وقت احساس کردید در مسیر اشتباه هستید،
شجاعت تغییر مسیر را داشته باشید حتی اگر برایتان گران تمام شود.

من شک ندارم در لشکر یزید افراد دیگری نیز حضور داشتند که  می دانستند حق با امام حسین علیه السلام است و دلشان می خواست به این امام کمک کنند اما به دلایل مختلف نتوانستند مثل حر باشند و به کمک امام حسین علیه السلام بروند.  شاید از ترس از دست دادن جانشان بود یا به خاطر پست، مقام و پول و یا هر دلیل دیگر. به هر حال امروز نامی از آن ها نمانده یا این که با بدنامی از آن ها یاد می شود اما حر بن ریاحی را تقریبا همه می شناسند حتی افراد غیر مسلمان  نیز او را ستایش می کنند.

شما می توانید از این کار شجاعانه حر بن ریاحی در هر جنبه از زندگی تان استفاده کنید.
نگاهی به  شرایط تان بندازید؛

آیا در مسیر درست هستید؟
از شغلتان، رشته تحصیلی تان، از شرایط زندگی تان راضید؟
یا این که فکر می کنید در جایگاه اشتباهی قرار گرفتید؟

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم مشاوره