مشکلات پیش فروش آپارتمان

content
خلاصه محتوا:
5/5
تیم تحریریه فرتاک در این صفحه به موضوع مهم و قابل توجه‌‌ای در پیش فروش آپارتمان پرداخته است. در این مقاله تعریفی از پیش فروش آپارتمان جهت آشنایی بیشتر مخاطب قرار گرفته است و مشکلات احتمالی پیش فروش آپارتمان لیست شده است. سپس به قوانین جدید پیش فروش آپارتمان پرداخته‌‌ شده و این موضوع به صورت تخصصی مورد بررسی و ارزیابی واقع شده است؛ در این مقاله به مزایا این قرارداد نیز اشاره‌ شده است، با ما همراه باشید تا با عنوان پیش‌فروش آپارتمان، قوانین جدید، مزایا و مشکلات پیش‌فروش آپارتمان، بیشتر آشنا شوید

فرتاک Wiki

زمان مطالعه: 5 دقیقه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در گذشته تا الان قیمت آپارتمان و بسیاری از واحدهای تجاری روند صعودی پیدا کرده است، که این روند باعث کاهش قدرت خرید مشتریان می‌شود. یکی از متدهای اصلی برای رفع این مشکل، پیش‌خرید آپارتمان و املاک مسکونی و غیره می‌باشد.

این شیوه خود دارای چالش‌هایی است که شما باید حین اقدام به پیش خرید ملک به آن دقت نمایید تا در دام کلاه‌برداران نیافتید.

 این مقاله توسط تیم حرفه‌‍ای فرتاک جمع‌آوری شده است. به همین جهت در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا با عنوان پیش‌فروش آپارتمان، قوانین جدید، مزایا و مشکلات پیش‌فروش آپارتمان، بیشتر آشنا شوید.

پیش‌فروش آپارتمان چیست؟

پیش فروش آپارتمان چیست

امروزه به نسبت گذشته پیش‌فروش آپارتمان رونق زیادی پیدا کرده است. اکثر اوقات مشکلات و اختلافاتی میان فروشنده و خریدار رخ می‌دهد که ممکن است باعث توقف ساخت‌وساز شود.

همانطور که می‌دانید پیش‌فروش در لغت به معنی قبل از به فروش رساندن است. پیش‌فروش فقط در مورد آپارتمان و ملک استفاده نمی‌شود، بلکه برای موارد بسیاری مثل خرید اجناس برای مغازه و غیره صدق می‌کند.

پیش‌خرید یا پیش‌فروش آپارتمان به‌طورکلی عبارت‌است از: به آن‌دسته از املاکی که قبل از تکمیل شدن و قبل از اینکه قابل سکونت شود به‌فروش می‌رسد، پیش‌فروش می‌گویند. همچنین به املاکی که قبل از تکمیل و ساخته شدن خریداری شود، پیش‌خرید می‌گویند.

موانع و مشکلات احتمالی در پیش‌فروش آپارتمان

پیش‌خرید و پیش‌فروش ملک خود به این آسانی انجام نمی‌شود و دارای چالش‌ها و دردسرهای زیادی برای خریدار و فروشنده می‌باشد. در ادامه به برخی از مشکلات پیش‌فروش آپارتمان می‌پردازیم.

1-تحویل ندادن به موقع آپارتمان از طرف سازنده:

یکی از شایع‌ترین مشکلات و معایب پیش‌فروش آپارتمان عدم تحویل به موقع آن به مشتریان است.

بعضی مواقع ممکن است عواملی بر روی ساخت‌وساز تاثیر بگذارند که سازندگان نتوانند واحد پیش‌فروش شده را در زمان تعیین شده تحویل خریدار دهند، که این امر باعث ضرر و زیان می‌شود.

2-امکان کلاهبرداری به وسیله‌ی شرکت‌های بدون مجوز:

امکان کلاه برداری به وسیله شرکت های بدون مجوز

 کلاهبرداری های خرید خانه یکی از معایب پیش‌فروش و پیش‌خرید می‌باشد، که ممکن است از طریق فروش آپارتمان، پیش‌فروش شده به چند نفر دیگر رخ دهد.

 در این صورت مشکلات حقوقی دامن‌گیر خریدار می‌شود که برای رفع این مشکل نیاز به زمان و هزینه بسیاری است. اگر می‌خواهید دچار این مشکل نشوید برای پیش خرید ملک می‌توانید از طریق مجموعه‌ها یا تعاونی های معتبر برای سرمایه گذاری و افراد باسابقه اقدام نمایید.

3-نداشتن مجوز پیمانکار و پرداخت نکردن خلافی و هزینه‌های مربوط به شهرداری:

 عدم اخذ مجوهای لازم می‌تواند یکی از مشکلات پیش خرید خانه باشد. اگر سازنده واحد بعد از اتمام ساخت‌وساز مبالغ‌های مورد نیاز شهرداری را پرداخت نکند و همچنین مجوز را دریافت نکند. مشکلاتی را برای خریدار به‌وجود می‌آورد و باید خریدار مبلغ را پرداخت نماید.

همانطور که مشاهده نمودید برخی از مهم‌ترین مشکلات پیش‌فروش آپارتمان را بررسی کردیم. همچنین ممکن است عوامل دیگری مانند: گرفتن وام‌های میلیاردی و تسویه نکردن آن، امکان عدم استفاده از مصالح نام برده شده در قرارداد و امکان ناتمام ماندن پروژه در شرایط رکود بازاری می‌تواند برخی دیگر از مشکلات پیش‌فروش آپارتمان باشد.

ناگفته نماند اگر شما طبق قوانین دقیق پیش‌فروش آپارتمان با تیم حرفه‌ای فرتاک عمل نمایید، می‌توانید از بروز اکثر مشکلات ذکر شده در امان بمانید.

قوانین جدید پیش‌فروش آپارتمان

قوانین جدید پیش فروش آپارتمان

قانون پیش‌فروش آپارتمان در 25 ماده تصویب شده است، که در آن به‌طور کلی اعلام شده فروشنده باید واد ساختمانی را تکمیل و در زمان تعیین شده به خریدار تحویل دهد. برخی از قوانین جدید ‌پیش‌فروش عبارت است از:

 1. 1-امکانات واحد:

شماره طبقه واحد، مساحت و تعداد اتاق‌های موجود در آن و همچنین تعیین پارکینگ و انباری و از طرف دیگر بیان کردن مشخصات فنی واحد مانند سیسم سرمایشی و گرمایشی، نمای بیرونی و غیره ذکر گردد.

 • 2-تعیین قیمت :

قیمت آپارتمان باید واضح باشد و تعداد اقساط و همچنین نحوه پرداخت آن بر اساس توافقی که کرده‌اند ذکر شود. در صورتی که ملک در حال ساخت مانند چیزی که در قرار داد ذکر شده است نباشد پیش‌خریدار می‌تواند پرداخت قسط را به زمانی موکول کند که  نحوه ساخت با چیزی که در قرار داد است به یک نحو باشد.

 • 3-زمان تحویل ملک:

در زمان پایان پروژه و تحویل واحد باید تنظیم سند رسمی انتقال مشخص و قطعی شود. در صورتی که فروشنده نتواند در زمان تعیین شده واحد مذکور را به خریدار تحویل دهد، باید بابت تاخیر خسارت بپردازد.

 • 4-مساحت واحد فروش شده:

 در صورتی که مساحت واحد پیش‌فروش شده کمتر یا بیشتر از مساحت درج شده در قرارداد باشد. قیمت آن براساس نرخ نوشته شده در قرارداد محاسبه می‌شود.

 • 5-مشخص شدن تکلیف بیمه:

یکی دیگر از وظایف پیش‌فروشنده این است که مسئولیت خود را در قبال خساراتی که ممکن است شخص ثالث یا ساخت بنا را به خطر بیاندازد بیمه نماید.

 • 6-حل اختلاف:

در پیش‌فروش آپارتمان شرط مراجعه به داور مشخص شده است که باید مورد تعیین طرفین باشد اگر باهم کنار نیامدند و داور مورد تایید طرفین نبود، رئیس دادگستری خودش داور را انتخاب می‌کند.

 • 7-انتقال سند :
انتقال سند

بعد از پایان کار ساخت‌وساز در مدت زمان تعیین شده در قرارداد، پیش‌خریدار می‌تواند مدارک خود را ارائه دهد و درخواست انتقال سند نماید. همچنین انتقال سند مالکیت در دفتر ثبت اسناد انجام می‌شود.

براساس این قوانین، آپارتمان باید در زمان مقرر و تعیین شده با همان هزینه‌ای که در قرارداد نوشته شده است تحویل پیش‌خریدار داده شود.

مزایای پیش‌فروش آپارتمان

طبق نتایج بررسی شده پیش‌فروش آپارتمان مزیت‌هایی برای فروشندگان و همچنین خریداران دارد به صورتی که بسیاری از مردم توانسته‌اند صاحب خانه شوند.

 برخی از مزایای پیش‌فروش آپارتمان عبارت‌اند از:

همانطور که می‌دانید بازار مسکن به صورت پیوسته در حال بالا و پایین است و قیمتی ثابت ندارد که این نوسانات باعث مشکلاتی می‌شود. پیش‌فروش آپارتمان می‌تواند تا حدود زیادی از نوسان بازار جلوگیری نماید.

 همچنین نکته دیگری که بسیار مهم است قیمت می‌باشد که خریدار می‌تواند 25 تا 45 درصد از نرخ روز مسکن را خریداری نماید. یکی دیگر از مزایای پیش فروش تایید کردن وام مسکن است.

این وام درصورتی تایید می‌شود که ساخت مسکن به اتمام رسیده باشد. اگر درحال ساخت باشد وامی به آن تعلق نمی‌گیرد در این مرحله شما می‌توانید برای پیش تایید وام اقدام کنید.

در صورتی که بعد از تمام شدن ساخت‌وساز ارزش آپارتمان پایین‌تر از قیمت خریداری شده باشد مسئولیت آن بر عهده خریدار می‌باشد و فروشنده در قبال این ضرر مسئولیتی ندارد.

امتیاز کاربران:

5/5

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس‌های ما

از ساعت 8:00 الی 18:00
روز سال ۲۴*۳۶۰ ساعت روز در
 • 021-46127729
 • 021-46147943
 • 021-46147967
 • 021-46147907
 • 021-46147885
همیشه در دسترس