مشکلات منطقه 22 تهران

content
خلاصه محتوا:
5/5
مشکلات منطقه 22 تهران شامل: زمستان‌های سخت، مشکلات مربوط به دریاچه چیتگر، عدم دسترسی آسان به سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی، ترافیک شدید، کمبود فضای سبز، مشکلات اجتماعی، وجود کلاهبرداران و نبود امکانات بهداشتی و درمانی کافی. افزایش قیمت مسکن و جزئیات مرتبط با ساخت‌وساز نیز از مشکلات دیگر منطقه 22 تهران است. مسئولین این منطقه در تلاش برای رفع این مشکلات هستند تا کیفیت زندگی ساکنین را بهبود بخشند.

فرتاک Wiki

زمان مطالعه: 5 دقیقه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

 از پیشرفته‌ترین مناطق تهران می‌توان به منطقه 22 اشاره نمود که در شمال غربی تهران واقع شده است. این محدوده در پایین دست رودخانه کن و وردیج قرار دارد و با مناطق 5 و 21 همجوار می‌باشد و جزو آخرین منطقه تهران به حساب می‌آید.

مساحت این منطقه حدود 6200 هکتار است که 1300 هکتار آن فضای سبز می‌باشد. منطقه 22 تهران به عنوان قطب گردشگری پایتخت ایران شناخته شده است.

این منطقه به دلیل وجود شهرک‌های بسیار از مشکلات معدودی برخوردار است. اما قصد داریم، در ادامه این مقاله که توسط تیم حرفه‌ای فرتاک جمع‌آوری شده است به معرفی منطقه 22 تهران و مشکلات آن بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی منطقه 22 تهران

معرفی منطقه 22 تهران

منطقه 22 تهران جزو بزرگترین بخش پایتخت ایران محسوب می‌شود که به دلیل بزرگ بودن از مشکلاتی نیز برخوردار است. این منطقه دارای؛ 2 کلانتری، 141 شهرک گلستان و 181 عوارضی می‌باشد.

منطقه 22 تهران، در بین بزرگراه‎‌‌هایی همانند؛ شهید همت، خرازی، شهید حکیم و آزادگان واقع شده است. این منطقه به دلیل تازه تاسیس بودن، مجتمع‌های بلند و مرتفع بسیاری در آن قرار گرفته است و امکانات رفاهی و گردشگری بسیاری دارد.

 از پروژه‌های بزرگ دیدنی در این منطقه می‌توان به؛ آبشار تهران، پردیس سوارکاری، تله ‌کابین، پارک آبی چیتگر و تهران مال و .. اشاره کرد.

منطقه 22، به دلیل برخورداری از پارک‌های جنگلی چیتگر، وردآورد، دوشان دره و .. نسب به بقیه مناطق تهران از آب‌وهوایی معتدل‌تر و پاکیزه‌تری برخوردار است. ایستگاه‌هایی که به این منطقه نزدیک هستند، عبارت‌‌اند از: مترو ورزشگاه آزادی، مترو ایران خودرو، متروی چیتگر و مترو وردآورد.

به‌طور کلی منطقه 22 تهران، دارای آب‌وهوایی خوب می‌باشد و از امکانات متنوعی همانند؛ دریاچه چیتگر و باغ ملی گیاه شناسی، پارک جنگلی چیتگر و مراکز آموزشی، خدماتی برخوردار است.

مهمترین مشکلات منطقه 22 تهران

مهمترین مشکلات منطقه 22 تهران

در اکثر منطقه‌های شهری مشکلاتی وجود دارد که می‌تواند تاثیرات منفی بسیاری بر زندگی ساکنان این مناطق بگذارد و همچنین باعث تضعیف کیفیت زندگی آن‌ها شود. برخی از مشکلات موجود در منطقه 22 تهران عبارت است از:

 • زمستان‌های نسبتا سخت در منطقه 22 تهران: به دلیل واقع شدن این منطقه در کوهپایه‌های تهران و همچنین وجود دریاچه چیتگر، قطعا زمستان‌های سخت‌تری نسبت به بقیه شهرهای تهران دارد. ولی در عوض، در فصل گرما مشکلی از بابت گرما نخواهید داشت و از آب‌وهوایی معتدل بهره‌مند می‌شوید.
 • مشکلات مربوط به دریاچه چیتگر: یکی از اهداف ساخت دریاچه چیتگر، توسعه گردشگری می‌باشد که در فصول گرم، تعداد بازدیدکنندگان و گردشگران آن زیاد می‌شود. درنتیجه آن، تردد این منطقه بیشتر می‌شود و مشکلاتی همانند؛ پیدا نکردن جای پارک و ترافیک ایجاد می‌گردد.
 • عدم دسترسی آسان به سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی: در این منطقه دسترسی‌ به سیستم حمل‌ونقل عمومی تا حد بالایی مشکل است و همین امر باعث شده است که ساکنان آن از این منطقه گله داشته باشند. ولی برای رفع این مشکل قرار است ایستگاه‌های اتوبوس بسیاری ایجاد شود.
 • ترافیک شدید: یکی دیگر از مشکلات اصلی منطقه 22 تهران، ترافیک است که باعث ایجاد تاخیر در حرکت مردم، آلودگی هوا، افزایش مصرف سوخت می‌شود. در نتیجه این موضوع، باید جاده‌های جدید و بزرگراه‌ها در این منطقه توسعه یابد.
 • کمبود فضای سبز: یکی از عوامل مهم در بهبود کیفیت زندگی افراد و محیط زیست، وجود فضاهای سبز است. نبود فضای سبز باعث افزایش تعداد بیماری‌های تنفسی و تاثیرات آلودگی هوا بر زندگی ساکنین می‌شود.
 • مشکلات اجتماعی: این منطقه به دلیل برخورداری از تراکم بالا و نبود فضای عمومی مناسب، باعث افزایش مشکلات اجتماعی همانند؛ جرم، جنایت و مشکلات اقتصادی می‌شود.
 • وجود کلاهبرداران: در این منطقه که بسیاری از واحدهای آن پیش‌فروش می‌شوند، کلاهبرداران بسیاری وجود دارد که از این طریق دام، برای سرمایه‌گذاران ملک پهن می‌کنند.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در این منطقه را دارید یا اینکه می‌خواهید، صاحب‌خانه شوید و از دام کلاهبرداری در پیش فروش خانه در امان باشید. بهتر است از طریق یک تعاونی معتبر جهت سرمایه گذاری همانند؛ فرتاک اقدام به پیش‌خرید ملک در منطقه 22 تهران نمایید.

 • نبود امکانات بهداشتی و درمانی کافی: یکی از مشکلات جدی این منطقه، نبود مراکز درمانی کافی می‌باشد که بسیاری از ساکنان برای درمان به مناطق دیگری مراجعه می‌کنند.

همچنین افزایش قیمت مسکن و جزئیات مرتبط با ساخت‌وساز، از مشکلات دیگر منطقه 22 تهران به حساب می‌آید که وجود آن‌ها باعث تضعیف کیفیت زندگی ساکنین این منطقه می‌شود. بنابراین مسئولین این منطقه به‌طور جدی در تلاش برای رفع این مشکلات هستند تا آن‌ها را بهبود بخشند.

تاثیرات مشکلات منطقه 22 تهران بر زندگی ساکنان آن

وجود مشکلات و محدودیت‌های منطقه 22 تهران، می‌تواند تاثیرات نامطلوبی بر زندگی ساکنان آن‌ها در زمینه‌های سلامت، کیفیت زندگی و هزینه‌ها و .. بگذارد.  برخی از این تاثیرات بر زندگی ساکنان این منطقه عبارت‌اند از:

 • کمبود فضای سبز که موجب افزایش استرس و اضطراب ساکنان می‌شود.
 • تاخیر در حرکت مردم با وجود ترافیک و کاهش بهره‌وری و افزایش هزینه‌ها
 • کمبود امکانات ورزشی و تفریحی موجب کاهش کیفیت زندگی و رضایتمندی ساکنان آن می‌شود.
 • کمبود امکانات حمل‌ونقل باعث کاهش آسایش ساکنان و افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل شده است.
 • وجود فرصت‌های شغلی محدود، باعث کاهش درامد و کیفیت زندگی ساکنین این منطقه

درکل وجود این مشکلات می‌تواند بر کیفیت زندگی افراد تاثیرات منفی بگذارد. این مشکلات از چالش‌های بزرگ مسئولین می‌باشد که با رفع آن‌ها می‌توان بر کیفیت زندگی ساکنان منطقه 22 تهران پرداخت.

راهکارهایی برای حل مشکلات منطقه 22 تهران

راهکارهایی برای حل مشکلات منطقه 22 تهران

جهت حل مشکلات منطقه 22 تهران، راهکارهای متعددی وجود دارد که برخی از این راه‌ها عبارت است از:

 • ایجاد فضای سبز و افزایش تعداد پارک‌های عمومی در منطقه 22
 • توسعه تولید محصولات کشاورزی و ایجاد بوم سازی جهت بهبود کیفیت هوا و افزایش اشتغال‌زایی
 • توسعه امکانات رفاهی و تفریحی
 • توسعه نظام مسکن که موجب کاهش قیمت می‌شود
 • توسعه امکانات بهداشتی و درمانی
 • ترویج آگاهی بخشی در مورد مسائل مربوط به سلامت

همانطور که مشاهده نمودید، برخی از راهکارهای حل مشکلات موجود در منطقه 22 ذکر شد که مسئولین و شهروندان با توجه به آن می‌توانند، بر بهبود کیفیت زندگی و رضایتمندی ساکنین این منطقه تاثیرگذار باشند.

نقش ساکنان در حل مشکلات منطقه 22 تهران

جهت حل مشکلات منطقه 22 تهران، ساکنین آن می‌توانند، نقش به‌سزایی داشته باشند. برخی از مسئولیت‌های ساکنین منطقه جهت حل مشکلات موجود، عبارت است از:

 • بازخورد به مسئولان: ساکنان این منطقه می‌توانند، با اطلاع‌رسانی مشکلات موجود به مسئولان در رفع این مشکلات موثر باشند.
 • مشارکت در طرح‌های شهری: ساکنین منطقه با مشارکت در طرح‌های شهری همانند؛ توسعه فضای سبز، بهبود امکانات حمل‌ونقل و .. می‌توانند، در رفع مشکلات موجود تاثیرگذار باشند.
 • ایجاد فرهنگ استفاده بهینه از منابع: ساکنین می‌توانند با استفاده بهینه از منابع آب، برق و ..  و حفظ فضای عمومی به بهبود شرایط کمک نمایند.
 • حمایت از کسب‌وکارهای محلی: ساکنین می‌توانند، با حمایت از کسب‌وکارهای موجود در منطقه 22 باعث اشتغال‌زایی شوند.

همچنین ساکنین منطقه با گزارش مشکلات به مسئولین، نقش مهمی در حل مشکلات دارند. درکل ساکنین می‌توانند با مشارکت فعال خود در حل مشکلات منطقه نقش به‌سزایی داشته باشند.

امتیاز کاربران:

5/5

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس‌های ما

از ساعت 8:00 الی 18:00
روز سال ۲۴*۳۶۰ ساعت روز در
 • 021-46127729
 • 021-46147943
 • 021-46147967
 • 021-46147907
 • 021-46147885
همیشه در دسترس