شرکت ساختمانی, فرتاک
فوت و فن سرمایه‌گذاری در ملک

فوت و فن سرمایه‌گذاری در ملک
5 (1)

سرمایه‌گذاری بر روی املاک از قدیمی‌ترین انواع سرمایه‌گذاری است. افراد زیادی در این حوزه فعالیت دارند. باتوجه به به شرایط بازار این حوزه در طول زمان بازار سرمایه‌گذاری ملکی جزء کم ریسک‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری موجود است. اما سرمایه‌گذاری در حوزه املاک نیازمند اصولی است که شما را به سود برساند. در ادامه همراه ما باشید تا فوت و فن سرمایه‌گذاریی در ملک را باهم بررسی کنیم.

مزایا و معایب بازار املاک

تمامی بازارهای سرمایه‌گذاری مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما اگر طبق اصول نبست به سرمایه‌گذاری نگاه کنیم، مزایای این حوزه ارزش بیشتری دارد.

مزایا:

 1. عدم واکنش هیجانی در برابر تغییرات نرخ ارز
 2. کم ریسک بودن بازار
 3. عدم نیاز به تخصص بالا
 4. عدم امکان سرقت و امنیت دارایی

معایب:

 1. نیاز به سرمایه بالا برای خرید
 2. سوددهی بلند مدت
 3. نقدشوندگی پایین

اصول سرمایه‌گذاری ملکی

قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری در زمینه بازار املاک، باید مواردی را در نظر داشته باشید. هر کاری ریسک خاص خود را دارد. در کنار ریسک باید معیارهای یک سرمایه‌گذاری اصولی را نیز پیدا کرده و طبق آن عمل کنید. می‌توان موارد زیر را جزو اصولی‌ترین معیارهای سرمایه‌‎گذاری در بازار املاک دانست:

 • هدف از سرمایه‌گذاری
 • انتخاب نوع ملک
 • زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری ملکی
 • موقعیت مکانی ملک
 • خرید یا پیش خرید ملک
 • متراژ مناسب ملک
 • مدت زمان لازم برای سوددهی

هدف از سرمایه‌گذاری ملکی

 • خرید ملک با هدف سکونت: گاهی شما به دنبال خرید ملک با هدف سکونت هستید. در این صورت باید نیازهای خود را بسنجید و انتخاب درستی کنید. متراژ ملک، امکانات محله، طبقه، تعداد خواب، دسترسی های ملک و همچنین مسافت لازم برای رسیدن به محل کار مواردی است که در خرید ملک مسکونی باید در نظر بگیرید.
 • خرید ملک با هدف سرمایه‌گذاری: این نوع سرمایه‌گذاری از دیرباز مورد توجه همگان بوده است. می‌توانید برای افزایش طولانی مدت ارزش «سود» پول‌تان از این نوع سرمایه‌گذاری ملکی استفاده کنید.

نکته مهم در سرمایه‌گذاری در بخش مسکن

بازار مسکن قواعد و اصول خاص خود را دارد که در هنگام فعالیت در این بازار باید از این قواعد آگاه باشید. آگاهی و استفاده از این اصول امکان افزایش سود را برای شما فراهم می‌کند. این موضوع در حالی است که عدم آگاهی نیز می‌تواند باعث ایجاد خسارت شود.

سود حاصله از بازار مسکن، سودی است نیست که یک شبه حاصل شود. باید برای به دست آوردن این سود باید در طولانی مدت صبر کرد. بازار مسکن بیشترین بازه زمانی را برای سوددهی دارد. باتوجه به این نکته وارد بازار سرمایه‌گذاری ملک شوید.

تقسیم سرمایه

برای ورود به بازار مسکن و فعالیت در این حوزه میزان حداقلی نقدینگی لازم است. در بسیاری از موارد افراد با دیدگاه مصرفی و برای استفاده از ملک اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این شرایط هزینه اجاره بها از مخارج شما حدف می‌شود که در طولانی مدت سود به حساب می‌آید.

اما در کنار این موضوع باید در نر داشته باشید که تمام سرمایه فرد بلوکه شده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را از دست می‌دهد. در همین راستا به شما توصیه می‌کنیم اگر سرمایه کافی برای خرید خانه دارید، از سرمایه موجود برای استفاده از فرصت‎های سرمایه‌گذاری استفاده کرده و قسمتی از آن را به اجاره واحد مناسبی اختصاص دهید. شما می‌توانید برای افزایش سرمایه خود اقدام کرده و برای آن برنامه ریزی کنید.

خرید املاک تجاری

خرید املاک تجاری

املاک تجاری همیشه به عنوان بهترین گزینه در بازار سرمایه‌گذاری ملک به حساب می‌آید. املاک تجاری می‌توانند سود بیشتری برای شما رقم بزنند. این گروه از املاک با سود و قیمت بالاتری معامله می‌شوند.  بازار ملک بازاری مولد بوده و می‌تواند موجب افزایش سرمایه اولیه شود و به عبارتی می‌تواند سرمایه دیگری را در کنار افزایش قیمت ملک، برای فرد فراهم آورد. املاک تجاری در بخش تقاضا نیز شرایط بهتری دارند. به طوری که در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد اجاره قرار گرفته و تقاضا برای آن بالا است.

بخرید، تعمیر کنید و به فروش برسانید.

این فرایند در حوزه سرمایه‌گذاری از ترفندهای موفق به حساب آمده است. روشی که این ترفند دارد به این نحو است که:

با سرمایه‌گذاری هر چند اندک اقدام به خرید ملک مورد نظر کنید. سپس ملک را به دلخواه خود بازسازی و تعمیر کنید. این کار ارزش ملک را بسیار بالا می‌برد. پس از تکمیل روند بازسازی ملک می‌توانید ملک را با قیمتی بالاتر به فروش برسانید. این کار به افزایش سرمایه شما کمک می‌کند. با سرمایه‌ای که به آن افزوده شده است اقدام به خرید ملک دیگری کنید و همین پروسه را از نو دوباره طی کنید. علاوه بر این می‌توان با استفاده از سند ملک وام و تسهیلات مناسبی را از بانک ها دریافت کرده و با افزایش سرمایه خود اقدام به سرمایه گذاری دوباره در این فرایند کنید.

بهترین زمان برای خرید و سرمایه‌گذاری ملک

بهترین زمان برای خرید و سرمایه‌گذاری ملک

بهترین زمان در خرید و سرمایه‌گذاری، عامل موثری است که حتما باید به آن توجه کنید تا افزایش سود شما به حداکثر میزان خود برسد. باید بدانید حرکت قیمت مسکن در ایران یک بازه 4 ساله دارد. به این معنی که بعد از هر دوره 4 ساله رکود یا نوسان قیمت تحت تاثیر یک عامل بیرونی دچار جهش بزرگی خواهد شد. بهترین زمان برای خرید، هنگام آرامش بازار و یا در ابتدای شروع افزایش تقاضاست، به این خاطر که در صورت افزایش بیش از حد تقاضا قیمت‌ها کاذب شده و امکان ضرر افزایش می‌یابد.

 • آرامش بازار ملک
 • زمانی که فروشنده نیاز به فروش فوری ملک خود دارد.

ارزش متعارف بازار یا کمتر

سرمایه‌گذاری در حوزه املاک، به خرید یک ملک خوب، با ارزش متعارف بازار گفته می‌شود.  چنانچه بتوانید ملک را کمتر از ارزش متعارف بازار خریداری کنید، به بهترین نحو سرمایه‌گذاری کرده‌اید. چنانچه درباره بازار محلی‌تان به طور کامل تحقیق نکرده باشید، صرفا توانایی خرید با قیمتی پایین ‌تر، یک سرمایه ‌گذاری خوب و کامل را تضمین نخواهد کرد.

برنامه‌های توسعه شهری

بخش برنامه‌ریزی شهری از اطلاعات این بخش برخوردارند. شما با مراجعه به این نهاد می‌توانید به این اطلاعات دستیابی پیدا کرده و آنها استفاده کنید. اگر محله‌ای که شما انتخاب کرده‌اید از تعداد زیادی آپارتمان‌های جدید، پارک‌ها و یا مراکز خرید برخوردار باشد، یا در حال احداث و برنامه‌ریزی در این محله یا منطقه باشند، مطمئنا این منطقه از رشد بسیار زیادی در آینده برخوردار خواهد بود و سرمایه‌گذاری در آن دارای ارزش بالایی است.

املاک کوچک و پرتقاضا

شروع سرمایه‌گذاری از طریق سرمایه‌گذاری‌های کوچک از دیگر فوت و فن‌های این مسیر است که باید از آن آگاه باشید. علاوه بر این سرمایه‌گذاری روی این املاک نیاز به سرمایه اولیه کمتر و همچنین قدرت ریسک پایین‌تری نیز دارد، علاوه بر این موارد می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مطمئن و پرسود و در عین حال با نقدشوندگی بسیار بالا باشد.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم مشاوره